Tibet, hekurudha e shpejtësisë së lartë do të hapet në korrik

Periskopi.com Lajme

Rajoni Autonom i Xizang-ut (Tibetit) pritet të fillojë funksionimin e trenave me shpejtësi të lartë para një korrikut dhe kjo shënon funksionimin e shërbimeve të trenave me shpejtësi të lartë në të gjitha krahinat në nivel province në pjesën kontinentale të Kinës, tha të shtunën operatori hekurudhor i Kinës.

Në një linjë hekurudhore 435 kilometra për në Lhasë, kryeqendrën e rajonit, do të qarkullojnë trenat e tipit “Fuxing”, të pajisur me motor me djegie të brendshme dhe motor elektrik, me shpejtësi të projektuar 160 km për orë, u shpreh Lu Dongfu, presidenti i bordit të Grupit Kombëtar të Hekurudhës të Kinës, njëherësh deputet i Asamblesë Kombëtare Popullore.

Në vitin 2014 nisi puna e ndërtimit të kësaj linjë hekurudhore, që lidh Lhasën me Nyingchi-në, në pjesën lindore të Tibetit. Kjo është hekurudha e parë elektrike në Tibet dhe parashikohet të futet në funksionim në qershor 2021. Puna e vendosjes së shinave përfundoi në fund të vitit të kaluar.

Trena me shprejtësi të lartë në stacionin Guangzhou të Kinës Jugore (foto nga VCG)

Si vendi me rrjetin e hekurudhës me shpejtësi të lartë më të zhvilluar në botë, Kina synon të shtojë gjatësinë e përgjithshme në funksionim të kësaj hekurudhe nga 37 mijë e 900 km që ishte vjet, në 50 mijë km deri në vitin 2025, bëri të ditur Lu në sesionin vjetor të organit ligjvënës të Kinës.

Rrjeti i hekurudhës me shpejtësi të lartë në Kinë do të përfshijë 98 për qind të qyteteve me mbi 500 mijë banorë, shtoi Lu. Ndërkohë, Kina ka filluar edhe një projekt për zhvillimin e trenave “Fuxing” me shpejtësi më të lartë, që të konsolidojë pozicionin e vet në këtë fushë.

Projekti i novacionit teknologjik “CR450” ka për qëllim që të zhvillojë tipa të rinj të trenave “Fuxing” më të sigurt, të gjelbër, të zgjuar dhe me efektivitet më të lartë përdorimi të energjisë, shpjegoi ai.

Trenat e tipit “Fuxing”, të zhvilluar nga vetë Kina, mund të qarkullojnë me shpejtësi nga 160 km në orë deri në 350 km në orë. (Wang Lei/ Artani)

Treni me shprejtësi të lartë në stacionin Luoyang të Kinës Qendrore (Foto nga People Visual)

Pas më shumë se dy dekada, presidenti kinez viziton Nepalin

Periskopi.com Lajme

Të shtunën, Xi Jinping u bë presidenti i parë kinez në më shumë se dy dekada që vizitoi Nepalin, ku pritet të nënshkruajë marrëveshje për disa projekte të infrastrukturës.

Xi u takua me Kryeministrin Indian Narendra Modi, transmeton Indeksonline.

India ka ndikim të gjerë në ekonominë dhe politikën e Nepalit, ndërsa Kina dhe Nepal ndajnë një kufi të mbuluar me maja të larta malore.

Jiang Zemin kishte qenë presidenti i fundit kinez që vizitoi Nepalin në vitin 1996.

Xi u prit nga Presidenti Nepalese Bidhya Devi Bhandari dhe Kryeministri PK Sharma Oli në aeroportin Kathmandu.

Narayan Kaji Shreshta, një zëdhënës i Partisë Komuniste në pushtet Nepal, tha se vendet priten të nënshkruajnë një raport projekti mbi ndërtimin e një lidhje hekurudhore midis Kathmandu dhe Keirung në Tibet.

Zbulohet origjina e marihuanës, prej kur daton dhe prej cilit vend

Periskopi.com Lajme

Më në fund është zbuluar origjinal e marihuanës, e cila daton 28 milion vjet më parë në pllajën e Tibetit, 3km mbi nivelin e detit.

Hulumtuesit analizuan fosilet e polentit të bimës dhe ngadalë gjetën të shpërndarë gjashtë mijëvjeçarëve në Evropë, Kinë dhe Indi, shkruan ‘Daily Mail’, transmeton Indeksonline.

Është njohur prej kohësh në Azinë Qendrore, por vendndodhja e tij e saktë kishte mbetur deri tani një mister.

Një ekip hulumtuesish i udhëhequr nga Universiteti i Vermontit në SHBA ka ekzaminuar 155 studime fosile të fosileve nga Azia për të “rindërtuar historinë evolucionare dhe njerëzore të kanabisit në Azi”.

Duke shikuar analizën gjenetike dhe fosilet e polenës së kanabisit, ata zbuluan origjinën e rritjes së saj 28 milionë vjet më parë në zonën e liqenit Qinghai në pllajën tibetiane.