Tomë Gashi: Të gjithë të përfshirët në vrasjen e Astritit do të ndiqen penalisht

Periskopi.com Lajme

Avokati i familjes Dehari, Tomë Gashi, ka reaguar pas vendimit që lënda për rastin Dehari të kalojë në Prokurorinë Speciale të Kosovës.

Gashi ka shkruar në Facebook se ngadalë të gjithë ata që janë të përfshirë në rastin “Dehari” do të ndiqen penalisht.

“Ngadalë por sigurt. Të gjithë ata që kanë qenë të përfshirë në çfarëdo mënyre në vrasjen e Astrit Deharit, shtytjen për vrasje, fshehje e vrasjes do të ndiqen penalisht”, ka shkruar Gashi.

“Rasti më nuk është në prokurorinë në Prizren dhe as hetuesit që e ndryshuan qëllimisht kahjen e hetimit nuk do të kenë më qasje në lëndën e aktivistit të Lëvizjes së Vetëvendosjes që u vra për arsye politike”, ka shkruar Gashi në Facebook.

Zyra e Kryeprokurorit të Shtetit sot ndërkaq ka bërë të ditur se hetimet për rastin Dehari, ish-aktivistin e VV-së që ndërroi jetë tre vite më parë në qendrën e paraburgimit në Prizren do të zhvillohen në Prokurorinë Speciale të Kosovës.