Shikoni çfarë heqin shqiptarët për të kaluar kufirin në Angli

Periskopi.com Lajme

Një ngjarje e rëndë është shënuar pasditen e djeshme në portin e Bilbaos në Spanjë.

Tre adoleshentë nga Shqipëria kanë tentuar të hipin në tragetin që të sjell në Angli, nëpërmjet kanaleve kulluese nëntokësore, por për fat të keq në kanal ka pasur lëndë kimike helmuese dhe të rinjtë janë bllokuar brenda.

Ata u transportuan për në spital me shenja hipotermie, pasi e kaluan natën të bllokuar në një dhomë të vogël. Adoleshentët ishin të bërë qull dhe po ngrinin së ftohti.

Një dëshmitar kishte raportuar në polici se kishte dëgjuar zëra që kërkonin ndihmë nga brenda kanalizimeve.

Gjoksi i tyre ishte ngjitur në beton dhe mundën të nxirreshin prej aty nga zjarrfikësit të cilët prenë tubin metalik për t’i nxjerrë jashtë.

Raportimi është bërë për JOQ Albania nga një ndjekës shqiptar:

“Pershendetje joq desha tju bej me dijeni se dje ne mbasdite 3 te rinje te adoleshent ne Spanje konkretisht ne portin e bilbaos kan tentuar qe te hipin ne tragetin qe te sjell per ne angli nepermjet kanaleve kulluese nentoksore por per fat te keq ne kanal ka pasur helme lende kimike dhe te tre adoleshentet jan bllokuar brenda momentalisht njeri ndodhet ne koma ne gjendje shume te rende dhe dy te tjeret jan jashte rrezikut per jeten kto jan sakrificat e adoleshenteve shqiptar qe po vdesin rrugeve per tu larguar nga ajo qeveri qe kemi ne pushtet dhe ka mendjen vetem tek votat dhe jontek populli i tije respekte.”