Limaj: Kam qenë nga fillimi për reciprocitet me Serbinë, taksa hiqet kur pushojnë arsyet

Periskopi.com Lajme

Kandidati për kryeministër nga koalicioni Nisma-AKR-PD, Fatmir Limaj, ka thënë se që nga fillimi ka qenë për reciprocitet me Serbinë.

Duke folur në Rubikon të KTV-së, Limaj ka thënë se s’ka qenë pro mënyrës së vendosjes së masave si taksa, por është shprehur se e ka përkrahur dhe ka theksuar se nëse ai merr pushtetin, taksa do të mbetet deri kur të pushojnë arsyet.

“Kam qenë nga dita e para për reciprocitet dhe jo për masa të tilla, sepse do të dukeshim më keq. Ta përdorim reciprocitetin si instrument legal”, ka thënë ai.

“Kur është futur taksa, pas zhvillimeve që ndodhën me Interpolin, Qeveria e Kosovës ka ndërtuar qëndrim politik me taksën. Ne i kemi qëndruar besnik vendimit, taksa hiqet kur pushojnë arsyet, rrugës të tjerët kanë devijuar nga qëndrimi fillestar. Ramushi ka thënë me njohje, e ka avancuar dhe ne si parti vazhdojmë të qëndrojmë pas asaj që e kemi vendosur në fillim, taksa hiqet kur pushojnë arsyet”, ka thënë Limaj.