Tualeti i mençur që detekton sëmundjet para se ato të ndodhin

Periskopi.com Shëndeti

Tualetet e zgjuara mund të ndihmojnë mjekët të kuptojnë më mirë shëndetin tuaj, por teknologjia gjithashtu mund të lejojë që dikush ‘të hyjë’ papritmas në jetën tuaj personale.

Për shkak se analiza e urinës dërgohet në zyrën e një mjeku, një punonjës ose haker në internet mund të përgjojë të dhënat dhe stilin e jetës së individit.

Sidoqoftë, rreziku nuk po vonon dy shkencëtarë në zhvillimin e pajisjes, e cila është e aftë të zbulojë infeksione të traktit urinar, sëmundje të veshkave, diabet dhe çrregullime të tjera metabolike para shfaqjes së simptomave.

Tualeti i zgjuar është aktualisht në faza zhvillimore dhe po ndërtohet nga një  ekip në Universitetin e Wisconsin-Madison (UW-Madison).

Shkencëtarët po e quajnë këtë një mënyrë ‘jo-pushtuese’ për të mbledhur dhe përpiluar informacionin tuaj shëndetësor, menjëherë nga shtëpia juaj.

Urina përmban një histori të lëngshme virtuale për zakonet ushqyese të një individi, stërvitjen, përdorimin e ilaçeve, modelet e gjumit dhe zgjedhjet e tjera të jetesës.

Lëngu gjithashtu përmban lidhje metabolike në më shumë se 600 sëmundje njerëzore, përfshirë disa nga vrasësit kryesorë si kanceri, diabeti dhe sëmundjet e veshkave.

Ekipi në UW-Madison është duke përfshirë një spektrometër të lëvizshëm në masë që mund të tregojë shënuesit në mostra – përpara se individët të tregojnë simptoma.

Duke përdorur makina të njohura si kromatografë gazi dhe spektrometër masivë, ata analizuan metabolitët e tyre urinar.

Rreth 110 mostra u analizuan gjatë një periudhe 10-ditore dhe ishte në gjendje të krijonte pamjet e shëndetit të përditshëm të secilit individ.

Joshua Coon dhe Ian Miller, shkencëtarët që punojnë në tualetin e zgjuar dhe pjesëmarrës në studim, zbuluan se përbërja molekulare e urinës së tyre u tregonte atyre sa kishin fjetur, sa kishin ushtruar, sa alkool apo kafe kishin pirë dhe kur dhe sa ilaçe pa recetë kishin marrë.

Ata shpresojnë se një produkt i gatshëm do të jetë në dispozicion brenda pesë vjetësh, edhe pse kjo mund të ketë implikime.

Tualetet inteligjentë do të transmetojnë analizat e urinës te mjeku në zyrë, ku mund të ketë qasje sikush tjetër apo edhe një haker në internet mund të shohë të dhënat.

Në një skenar të ofruar nga Coon, një punëdhënës mund të analizojë fshehurazi urinën e një punonjësi të mundshëm dhe të mësojë në lidhje me shëndetin dhe stilin e tij të jetës.

Vitin e kaluar, Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA) dhe MIT janë bashkuar me specialistë të kanalizimeve për të krijuar ‘FitLoo’, i cili do të ekzaminojë urinën për praninë e proteinave shtesë dhe glukozës, duke mbledhur të dhëna përmes sensorëve të vendosur brenda tasit.

Këto do të zbulojnë luhatjet në nivelet e këtyre substancave, si dhe praninë e shënuesve të tjerë që mund të jenë një paralajmërim i hershëm i kancerit ose diabeti.

Të dhënat mund të qëndrojnë në telefonin tuaj apo të dërgohen direkt te mjekët, në mënyrë që ata të mbajnë një vëmendje për pacientët e tyre.

FitLoo bazohet në teknologjinë e përdorur nga astronautët për të monitoruar shëndetin e tyre në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor (ISS).

A e dini përse në tualete publike kapakët janë në formë të germës “U”

Periskopi.com Zoya

Nëse ndonjëherë keni pyetur përse dërrasa në guaca të WC-ve në tualete publike është ndryshe nga ato në shtëpinë tuaj, përgjigjja është shumë e thjeshtë

Në tualetet publike më së shpeshti guacat janë në formë të shkronjës U, përkatësisht në mesin e tyre gjendet vrima, për dallim nga ato të cilat janë në shtëpi në formë të germës O.

Forma e këtillë është dizajnuar në rend të parë për shkaqe higjienike.

Meshkujve dërrasa e tillë i jep më shumë hapësirë me rastin e uljes dhe zvogëlon mundësinë kontaktit të gjenitaleve me guacën.

Gjëja tjetër është, të cilën forma e këtillë pengon, dërrasa e njomur pasi që të urinojnë meshkujt, transmeton express. Femrat përballen me problemin e kontaktit me dërrasën e ndotur me rastin e pastrimit pas urinimit, gjë që e pengon kjo formë e germës U.

 

 

Mbi 25 mijë euro do të kushtojnë tualetet në Shpellen e Gadimes

Periskopi.com Lajme

Shpella e Gadimes vazhdon të vizitohet nga persona të shumtë.

Brenda saj, shumë shpejt pritet të ndërtohen tualete, kjo pas një tenderi që ka finalizuar Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor.

Ani pse për këtë tender fillimisht janë parashikuar të ndahen 30.000,00 euro, ajo është arritur të kurorëzohet për 25.789,70 euro.

Ndërtimi i këtyre tualeteve pritet të përfundojë jo më larg se 6 muaj.

Tenderi në fjalë i është besuar operatorit ekonomik “Arhiko INGO.P”. Tutje bëhet e ditur se për këtë tender kanë aplikuar 4 ofertues.

Vlen të përmendim faktin se Shpella e Gadimes është e gjatë 1500 metra. Mirëpo për turistët është i mundshem shikimi i vetëm 1300 metrave të para të shpellës, pasi që për pjesën tjetër të shpellës ende nuk janë të mundshme kalimet. Ne shpellë janë kati i mesëm që është për vizitorë, kati nënujor dhe kati i sipërm. Gjatë verës temperatura në brendi të shpellës është konstante 13 gradë celsius dhe gjatë dimrit 11-13 gradë. /Indeksonline/

 

Në këtë vend kontrollohen çdo ditë tualetet publike për kamera të fshehta

Periskopi.com Lajme

Kryeqyteti i Koresë së Jugut, Seuli është zotuar të kryejë kontrolle të përditshme në të gjitha tualetet publike për kamera të fshehta.

Kamerat sekrete në tualete dhe dhoma të ndërrimit janë një problem serioz në Korenë e Jugut. Vetëm vitin e kaluar janë raportuar 6000 raste të pornografisë nëpërmjet kamerave të fshehta.

Videot shpesh ngarkohen në internet pa dijeninë e “viktimave”.

Më parë këtë vit, dhjetëra mijëra gra protestuan kundër kamerave të fshehura, duke mbajtur në duar pankarata me mesazhin “jeta ime nuk është pornografia jote”.

Aktivistët thonë se gratë jetojnë në frikë të vazhdueshme për t’u fotografuar apo filmuar pa dijeninë e tyre.

Rreth 80% e viktimave të kësaj lloj pornografie janë femrat.

Botërori e bëri Prishtinën me tualete publike, MPJ kërkon largimin e tyre

Periskopi.com Lajme

Miliona euro ka fituar Rusia nga Kampionatit Botëror. Prishtina, në anën tjetër, ka përfituar diçka tjetër në krah të Botërorit 2018.

Janë këto 4 kabina për tualete publike që u vendosën në sheshin “Zahir Pajaziti”, raporton “038” i KTV-së.

Për shkak të transmetimit të ndeshjeve në shesh, banorët e objekteve përreth u ankuan se vizitorët po i përdorin hyrjet e ndërtesave kolektive për nevoja fiziologjike.

Tualetet vazhdimit janë mirëmbajtur dhe janë shfrytëzuar nga kalimtarët, thonë shitësit në shesh.

Por, me përfundimin e Kampionatit Botëror, këto tualete publike do të largohen nga sheshi. Këtë e ka kërkuar edhe Ministria e Punëve të Jashtme.

Kjo kundërshtohet nga qytetarët.

Megjithatë, në Komunë thonë se tualetet ishin vendosur përkohësisht dhe se po punojnë për gjetjen e një zgjidhjeje për vendosje të tualeteve të përhershme.

Në vitin 2013 Ministria e Mjedisit kishte ndaluar ndërtimin e tualeteve në sheshin Skëndërbeu, pasi që këtë nuk e donte Qeveria.

E pas largimit të tualeteve pas datës 15 korrik, hyrjet e banesave do të jenë sërish “zgjidhje”.