Gropa e madhe gllabëron qytetin rus ku janë zhvilluar takimet e Kupës Botërore

Periskopi.com Lajme

Një gropë e madhe me gjerësi prej 32 metrash ka dalë në shesh në Nizhny Novgorod, në qytetin ku kohët e fundit janë luajtur disa ndeshje të Kupës Botërore në futboll. Thellësia e gropës është mbi 50 metra.

Droni ka regjistruar pamje të jashtëzakonshme të gropës së tmerrshme dhe burrat që qëndronin pranë për të bërë vlerësimin e gjerësisë, raportoi “RT”, transmeton Periskopi.

Gropa gjigande nuk janë të rralla në Rusi – kohët e fundit doli se një qytet minerar në Berezniki në Ural po konsumohet ngadalë nga  kratere që ngjasojnë me ato të hënës./Periskopi/

Nga Rusia me shumë dashuri: Projekti global i fotografisë eksploron kulturën e futbollit rus

Periskopi.com Botërori 2018

Para fillimit të Kupës Botërore 2018, një projekt global i fotografive dërgoi kamera dhe shtatë fotografë në 13 lokacione të ndryshme të Rusisë.

Nga Yekaterinburgu e deri në Kazan dhe Volgogradi në Nizhny Novgorod, projekti e ka quajtur dokumentarin “Real Russia” që si qëllim kanë hulumtimin e kulturës së futbollit rus.

Rezultatet si gjithmonë janë jashtëzakonisht të shfaqura në pjesët e shtetit të Rusisë.

Në Yekaterinburgut në lindje të maleve Ural, Sergey Poteryaev i ka bërë disa fotografi në stadiumin e ri Yekaterinburg ndërmjet një takimi të Spartak Moscow dhe FC Ural.

Fotot e Sergeit erdhën nga seksioni i ultrasve të Spartakut, raportoi “The Sun”, transmeton Periskopi.

“Unë kam qenë një prej tyre për 17 vjet”, tha ai.

“Spartak është një prej klubeve më popullore në Rusi, por nuk kanë fituar ligën qe 16 vite. Në vitin e fundit më në fund u shpërblye ekipi nga Moska”.

Sergey Novikov udhëtoi drejt maleve Ural në mesin e Rusisë për të kapur disa imazhe nga shtatë qytete dhe rajone të Perm Krai dhe Sverdlovsk Oblast: Perm, Uralsky, Chusovoy, Lysva, Kachkanar, Degtyarsk dhe Rezh.

“Më pëlqen të dokumentoj fshatrat dhe jo qytetet e mëdha. Vetëm dy qytete në Rusi tërheqin paratë, Moska dhe Shën Petersburgu./Periskopi/

13 fotot e pabesueshme që tregojnë kulturën e futbollit në Rusi

Periskopi.com Botërori 2018

Ultrasit e Spartak Mosvow qëndrojnë së bashku në Ekaterinburg, një ekip rural në zonat e largëta të maleve Ural, dhe fëmijët që luajnë në hapësira me borë në Kazan.

Këto janë disa nga imazhet e grumbulluara nga “Goal Click” për projektin e tyre të fundit, e cila lidhet me Kupën Botërore.

Proejkti i tyre synon të tregojë ndikimin e futbollit në mbarë botën përmes fotografisë dhe tregimeve amatore.

Bashkë-themeluesi Matthew Barrett shpjegon se hera e parë është ku ata kanë depërtuar thellë në vendin specifik të Rusisë.

“Ne dëshirojmë të sjellim storie nga Rusia të cilat nuk janë portretizuar shpesh”, tha Matthew. “Njerëzit e zakonshëm, kultura e tifozëve, ekipet futbollistike, pasioni i tifozëve – dhe gjithashtu ndikimi i Kupës Botërore në qytetet ku po mbahet turneu më i madh botëror”.

Një nga fotot e preferuara të Matthew nga koleksioni është ajo e një dasmeje në Kaliningrad./Periskopi/

Kazan

Volgograd

Ural Mountains

Kaliningrad

Kaliningrad

Volgograd

Volgograd

Nizhny Novgorod

Nizhny Novgorod

Ural Mountains

Ural Mountains

Ekaterinburg

Ekaterinburg