Ushqimet që duhet konsumuar gjatë verë

Periskopi.com Shëndeti

Kur janë temperaturat e larta, ushqimet duhet të përshtaten me këto kushte, pasi ka ushqime që mund të përkeqësojnë gjendjen e organizmit gjatë të nxehtit.

Këto janë këshillat e nutricionistëve se çfarë duhet ngrënë dhe shmangur gjatë motit të nxehtë, transmeton kp.

Ushqim i shëndoshë

dhe ushqimet e rënda lini për dimër kur trupi juaj ka nevojë për më shumë energji. Gjatë verës, përdorni vajra të shëndetshme për të përgatitur dhe gatuar ushqim.

Alkooli mund të jetë një problem

Alkooli çon në dehidratim të organizmit, andaj gjithmonë duhet të zgjidhni një gotë të madhe uji në vend të koktejeve.

Fruta

Zgjidhni frutat tuaj të preferuar, shtoni pak ujë dhe vendosni një blender. Kjo pije do të ftohtë trupin dhe do të sigurojë atë me ushqyes të mjaftueshëm.

Supat janë shpëtim

Bëni supë të ftohtë nga perimet tuaja të preferuara.

Përdorni perime të gjelbra

Kur zgjidhni perimet, nëse jeni në gjendje të rriteni në mënyrë organike, atëherë zgjidhni perime të gjelbra. Trangulli mund të jetë shumë i mirë për hidratim, kështu që zgjidhni atë sa më shpesh si sallatë.

E pazakontë: Në Itali bie borë në kulmin e verës

Periskopi.com Lajme

Një fenomen i pazakontë i natyrës ka ndodhur në Itali. Në kulmin e të nxehtit dhe mesin e verës ka rënë dëborë.

Bora ka rënë në zonën e Dolomitit dhe Marmoladas, në lartësinë 3300 metra mbi nivelin e detit.

Meterologët shpjegojnë se këto ngjarje janë të lidhura me paqëndrueshmërinë që del nga kontrastet midis ajrit të freskët të Atlantikut dhe ajrit të ngrohtë të pranishëm në territorin italian, rezultatet e të cilit mund të duken të dukshme dhe të habitshme në të njëjtën kohë.

A e keni ditur që dritaret e plastikës kanë pozitën dimërore dhe verore

Periskopi.com Fun

Ekzistojnë dy truqe të cilat mbase për to nuk keni ditur – dritaret PVC kanë pozitën dimërore dhe verore të cilat lehtë mund të përshtaten.

Mirëpo, më parë duhet të verifikoni a i keni vidat speciale të cilat gjenden në skaje anash të krahut të dritares në të cilën gjendet doreza.

Nëse kanë vrima për kaçavidë + (plus), atëherë mundësia për përshtatje dimërore dhe verore ekziston.Thjeshtë, hapni dritaren dhe kërkoni vidhën.

Nëse dritaren dëshironi ta përshtatni për pozitë dimërore, me çelës inbus silleni vidhën nga brenda.Kështu rregulloni forcën e shtypjes së ramit të dritares.

Kur t’ju vendos mjeshtri dritaren, më së shpeshti e lë në pozitë standarde, përkatësisht në pozitë të mesme.

Nëse nuk jeni të sigurt se në cilën pozitë është dritarja juaj, merrni një fletë letre dhe kalojeni nën krahun e dritares.

Nëse fleta mund të kalojë pa probleme, dritarja juaj është në pozitë vere, por nëse fleta shqyhet, me siguri është në pozitë dimri.

Është me rëndësi të mbani në mend që nuk duhet lënë dritaret në pozitë dimri gjatë tërë vitit, sepse gomat në ramin e dritares shumë shpejt do të shpenzohen.