34 raste me coronavirus konfirmohen brenda një dite në Britani të Madhe

Periskopi.com Lajme

Linja ajrore gjermane Lufthansa ka tërhequr 150 aeroplanë nga trafiku ajror për shkak të rënies së numrit të pasagjerëve si pasojë e koronavirusit.

Një zëdhënës i kompanisë sot tha se Lufthansa do të lë 25 avionë me destinacion të gjatë dhe 125 me distancë të mesme dhe të shkurtër në tokë.

Lufthansa Group, e cila përveç kompanisë mëmë gjermane, gjithashtu zotëron linjat ajrore zvicerane, austriake dhe Eurowing, ka më shumë se 750 avionë në të gjithë botën.

Ulja e aeroplanëve të tërhequr nga trafiku do të fillojë këtë javë, transmeton KosovaPress.

Të premten, Lufthansa tha se mund të “zvogëlojë deri në 25 për qind” të shërbimeve të transportit të shkurtër dhe të mesëm”.

Disa destinacione të saj nuk fluturojnë më drejt Kinës, Iranit dhe një pjesë të Italisë.

Organizata Ndërkombëtare e Aviacionit Civil paralajmëroi më herët, se koronavirusi mund të shkaktojë humbje të ardhurash katër deri në pesë miliardë dollarë për linjat ajrore në të gjithë botën.

OBSH: Koronavirusi është ende i përqendruar në pesë vende

Periskopi.com Lajme

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se koronavirusi i ri, edhe pse është përhapur në 62 vende të botës, ai mbetet i përqendruar vetëm në pesë vende, shkruan REL.

Rrjedhimisht, shtoi ai, ka ende mundësi që të shmanget përhapja globale.

Koronavirusi COVID-19 e ka origjinën në Kinë.

Nga mbi 88,900 rastet globale, 90 për qind janë raportuar në Kinë, ndërsa shumica e tyre në epiqendrën e shpërthimit – provincën Hubei.

Jashtë Kinës, mbi 8,700 raste janë raportuar në Organizatën Botërore të Shëndetësisë në Gjenevë, ndërsa 81 për qind e tyre ndodhen në katër vende, tha Ghebreyesus.

Sipas tij, këto vende përfshijnë: Korenë e Jugut, Italinë, Iranin dhe Japoninë.

“Kjo nuk është rrugë me një drejtim. Ne mund ta shtyjmë këtë virus prapa”, tha Ghebreyesus, duke iu bërë thirrje vendeve që të ndërmarrin hapat e duhur për frenimin e tij.

Rastet e para të koronavirusit në Kinë janë shfaqur në dhjetor të vitit të kaluar.

Që atëherë, mbi 3,000 njerëz – shumica në Kinë – kanë humbur jetën.

Në Itali ka arritur në 650 numri i personave të prekur nga koronavirusi

Periskopi.com Lajme

Autoritetet italiane njoftuan të enjten se ka arritur në 650 numri i personave të prekur nga koronavirusi, COVID-19. Angelo Borrelli, shefi i Mbrojtjes Civile në Itali, tha se shumë prej persona të infektuar, po mjekohen në shtëpi, në izolim dhe se gjendja e tyre shëndetësore është “relativisht e mirë” siç tha ai.

 

OBSH e shqetësuar mbi përhapjen e koronavirusit jashtë territorit kinez

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë paralajmëroi të enjten se shpërthimi i koronavirusit të ri jashtë Kinës përbën tashmë “shqetësimin më të madh”. Ndërsa është raportuar një rënie e numrit të rasteve të reja në Kinë për të ditën dytë me radhë, Tedros Adhanom Ghebreyesus u tha gazetarëve në konferencën e tij të përditshme në Gjenevë se: “’ajo që po ndodh në pjesën tjetër të botës, përbën shqetësimin tonë më të madh”.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së tha se bashkësia ndërkombëtare ndodhet “në një pikë vendimtare” dhe se “nëse veprohet në mënyrë agresive tani, virusi mund të përmbahet, mund të parandalohet që të tjerë njerëz të sëmuren e të shpëtohen jetë”, siç tha ai.

Ndërkohë zyrtarët e shëndetit publik në të gjithë botën janë përqendruar në marrjen e masave për të ndaluar përhapjen e koronavirusit të ri (COVID-19) që ka infektuar të paktën 82,000 vetë në më shumë se 40 vende, që nga momenti i shfaqjes në Kinë në fund të muajit dhjetor.

Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Jugut kanë pezulluar stërvitjet e përbashkëta ushtarake. Uashingtoni lëshoi një paralajmërim të ri lidhur me udhëtimet duke këshilluar qytetarët amerikanë që të shmangin vizitat në Korenë e Jugut, vend që ka raportuar më shumë raste deri më tani pas Kinës. Autoritetet në Korenë e Jugut njoftuan të enjten 505 raste të tjera, që e çuan totalin e personave të prekur nga virusi në 1.766 vetë.

Kryeministri japonez Shinzo Abe bëri thirrje për mbyllje të shkollave për disa javë. Gjithashtu u bë thirrje që njerëzit të shmangin tubimet e mëdha për anulim të ngjarjeve sportive ose zhvillimit të tyre pa spektatorë në një përpjekje për të parandaluar përhapjen e virusit. Japonia ka njoftuar rreth 200 raste, pa llogaritur më shumë se 700 të tjera që ndodhen në një anije kruz e futur prej javësh në karantinë në Jokohama.

Kryeministri Australian Scott Morrison njoftoi se qeveria e tij ka nisur zbatimin e një plani urgjent si reagim ndaj asaj që ai tha se ishte “kujdes i gjerë”, por që lidhet dhe me frikën se përhapja e virusit mund të shdërrohet në pandemi.

“Bazuar në këshillat e ekspertëve, ekziston çdo tregues që bota së shpejti do të hyjë në fazën e pandemisë”, tha zoti Morrison.

Presidenti i Francës Emmanuel Macron vizitoi të enjten një spital në Paris, ku këtë javë një person humbi jetën si pasojë e virusit. Ai shprehu mbështetje për punonjësit e kujdesit shëndetësor.

Në Gjenevë, komisioneri i Lartë i OKB-së për të Drejtat e Njeriut Michelle Bachelet paralajmëroi kundër diskriminimit të lidhur me virusin.

“Epidemia e koronavirusit ka nxitur një valë shqetësuese paragjykimesh ndaj atyre personave me përkatësi etnike kineze apo që vijnë nga lindja e Azisë. U bëj thirrje shteteve anëtare të bëjnë çmos për të luftuar këtë dhe format e tjera të diskriminimit”, tha ai.

Në Shtetet e Bashkuara është përhapur një tjetër shqetësim lidhur me një rast të mundshëm të prekjes nga virusi të një personi që nuk ka histori të njohur udhëtimesh në një vend me shpërthim të vazhdueshëm të epidemisë apo kontakte me dikë që dihet se është i infektuar. Qendrat amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve e njoftuan këtë rast të mërkurën dhe bëhet fjalë për një person në shtetin e Kalifornisë.

Presidenti Donald Trump zhvilloi një konferencë shtypi të mërkurën vonë duke shprehur besim në gatishmërinë e qeverisë së tij për t’iu përgjigjur situatës. Vëmendja lidhur me situatën është zhvendosur nga Kina në vende të tjera. Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se qeveritë duhet të vazhdojnë të jenë vigjilente edhe nëse shohin një ulje të rasteve. Ai theksoi zgjerimin “thellësisht shqetësues” të situatës në Itali dhe Iran, të cilat kanë qenë të lidhura me rastet që përhapen në vendet e tjera.

Ndërkohë, Danimarka raportoi rastin e saj të parë të enjten, bëhej fjalë për një person që ishte kthyer nga një udhëtim në Itali. Kjo pason rastin e parë të raportuar në Brazil, i pari në Amerikën Latine, që gjithashtu përfshinte një person që kishte vizituar Italinë. Disa nga vendet e tjera që hyjnë në listën e atyre me raste të konfirmuara janë Rumania, Greqia, Norvegjia dhe Pakistani.

Arabia Saudite, e cila nuk ka raportuar ndonjë infeksion me koronavirus, njoftoi se ka ndaluar hyrjen në vend të pelegrinëve të huaj të cilët vijnë për të vizituar vendet e shenjta të islamit.

OBSH: Epidemia e koronavirusit ka arritur në një pikë kritike

Periskopi.com Lajme

Transmetimi i koronavirusit në vende si Irani, Italia dhe Koreja e Jugut e ka sjellë botën në një udhëkryq, ku përhapja e virusit, ose mund të frenohet, ose mund të dalë totalisht jashtë kontrollit, deklaroi shefi i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

“Ndodhemi në një pikë kritike”, theksoi ai, duke shtuar se ky virus ka mundësi për t’u kthyer në një pandemi.

Edhe pse numri i rasteve të reja në dy ditët e kaluara rezultoi më i lartë jashtë Kinës sesa brenda saj, Tedros u shpreh se nuk është koha për panik.

“Tani është koha, për të ndërmarrë veprime, për të parandaluar infeksionet dhe për të shpëtuar jetë”, deklaroi ai, duke u bërë thirrje të gjitha qeverive të përgatiten jo vetëm për rastet e para të Covid-19, por edhe në rast përhapje epidemie.

 

Shkencëtari i njohur kroat tregon se pse se frika për koronavirusin është e ekzagjeruar

Periskopi.com Lajme

Ivan Djikiç, një shkencëtar i njohur kroat dhe bashkëpunëtor i Akademisë Amerikane të Arteve dhe Shkencave, beson se paniku është përhapur shumë në të gjithë botën për një tendosje të re koronavirus, të quajtur COVID-19, dhe se të gjithë harrojnë gripin marrin 65,000 jetë në vit.

“Ky virus është i ngjashëm me virusin e gripit që njerëzimi haset çdo vit. Shkalla e gripit është 1 përqind dhe vitin e kaluar mori 65,000 jetë. Për koronën, është treguar deri më tani se vdekshmëria është 2 përqind dhe efektet e sëmundjes vijnë kryesisht nga të moshuarit dhe njerëzit me një sistem të dobët imunitar. Ndaj nuk duhet të frikësohemi kaq shumë“, tha Djikiç pas rastit të parë i koronavirusit u shfaq dhe në Kroaci.

Ai shtoi se shkencëtarët e botës po punojnë për një kurë, por theksoi se nuk do të jetë për të paktën gjashtë muaj.

Ai gjithashtu theksoi se SARS dhe MERS ishin shumë më të rrezikshëm dhe nuk u frikësuam aq shumë.

“Secili virus ka ciklin e tij të kohëzgjatjes. Kur ndodh, dëmton shumë njerëz, por zhduket me kalimin e kohës. Sa do të zgjasë varet nga numri i njerëzve që e kanë kontraktuar atë dhe kush mund të infektohet. Kështu do të jetë me koronavirusin”, tha Djikiç.

Ai është i mendimit se është e ekzagjeruar mbyllja e kufijve, pasi kjo sipas tij ndjell më tepër frikë.

Ndërsa presin kurën, mund të thuhet se asnjë virus deri më tani nuk ka bashkuar kaq shkencëtarë në të gjithë botën sa tani. Reuters raportoi se 153 studime janë bërë deri më tani, përfshirë dokumente epidemiologjike, analiza gjenetike dhe raporte klinike.

Thuhet se 675 studiues nga e gjithë bota kanë marrë pjesë në to

Letra e mjekut italian: “I dashur fëmijë, pse s’duhet t’i frikësohesh koronavirusit?”

Periskopi.com Op-Ed

Shkruan: Alberto Pellai

Është një virus. Është aq i vogël saqë mund të shihet veçse në laboratorë specialë me mikroskopë specialë.
Prandaj na frikëson kaq shumë. Sepse është i pakapshëm me sy të lirë. Gjithmonë ne qeniet njerëzore kemi frikë nga gjithçka që na bën keq dhe që nuk mund të shihet.

I ndodhte njeriut që shkonte në pyll për të gjuajtur kafshë të egra. Ai nuk i shikonte dhe i duhej të shkonte t’i kërkonte. Ato qëndronin në vende të fshehta dhe, për të mos u vrarë, mundej që ta vrisnin.

Aty truri ynë ka mësuar të ndezë emocionin e frikës. Na ka pajisur me kapacitetin e paralajmërimit të një rreziku që nuk shihet. Në këtë mënyrë jemi më të përgatitur për t’u përballur kur na shfaqet përpara syve.

Frika është si sirena e ambulancës që ulëret brenda teje. Koronavirusi, sot, bën që të bien të gjitha sirenat e alarmit të të gjithë botës. Flasin vazhdimisht në media, internet, televizion.

Ka disa mes të rriturve që janë më të qetë, ka të tjerë në ankth, disa janë shumë të frikësuar. Por ndërkohë ka njerëz me nerva të forta që po punojnë ditë e natë për ta luftuar këtë rrezik.

Fatkeqësisht në disa vende kanë anuluar ekskursionet shkollore. Nuk bëhen më stërvitjet sportive. Ngjan sikur jemi në një luftë, kjo të vjen ndërmend. Kemi një frikë të tmerrshme për ta përballuar.

Nuk mund ta zhbëjë këtë frikë, por mund të them që, teksa është e drejtë të ndjesh alarm për diçka që na kërcënon, në të njëjtën kohë duhet të mësojmë të kemi masë në mënyrën si e përballojmë rrezikun: Ta marrim për atë që është dhe për aq sa është.

Është e vërtetë që koronavirus është një agjent i ri infeksioni që për të parën herë po godet qeniet njerëzore. Më parë ishte prezent vetëm në trupin e disa kafshëve.

Është e vërtetë: Disa njerëz të infektuar nga koronavirusi kanë vdekur.

Këto ne të gjithë i dimë tashmë, por ja disa të vërteta të tjera që, në këtë klimë alarmi, duhet të tregohen, por që njerëzit i përhapin shumë pak:

E para, sëmundja është lokalizuar në disa zona të caktuara, të quajtura zona të shpërthimit të infeksionit. Kur u identifikua zona e shpërthimit, ekspertët morën të gjitha masat e mundshme për të mos e lejuar të dilte që atje. Është tamam si një kafshë në kurth. Atje ku ka shpërthyer, njerëzit janë sot në izolim dhe karantinë. Nuk po dalin prej ditësh nga territori i tyre.

Sëmundja e prodhuar nga koronavirusi është e ngjashme me një grip. Të shkakton kollë, teshtimë, temperaturë. Në shumë njerëz virusi nuk prodhon as këto simptoma. Vetëm pak njerëz sëmuren me simptoma shumë më të rënda, si pneumonia.

E duhet të dish që mes këtyre të sëmurëve nuk ka fëmijë. Ose ta shpjegoj më mirë, duket se ata që janë në moshën tënde, kanë një aftësi të natyrshme t’i rezistojnë sulmit të virusit. Do të thotë që ky virus nuk përbën një kërcënim të vërtetë për fëmijët.

Përpos kësaj, duhet të konsiderosh që në vendet në të cilat është përhapur infeksioni, ka miliona e miliona njerëz të tjerë. Prej tyre shumë pak marrin infeksionin, dhe prej atyre të paktëve vetëm 2 përqind kanë vdekur.

Është e trishtueshme të dish që qoftë edhe një njeri i vetëm vdes nga një sëmundje. Megjithatë është e rëndësishme që ti të kuptosh që e gjithë bota po lufton për të shmangur që kjo të ndodhë.

Por është thelbësore që njerëzit të alarmohen. Sepse kështu perceptojnë një rrezik dhe mësojnë të bëjnë gjithë çfarë nevojitet për të shmangur që ai të rritet.

Është ajo që kanë bërë me ty prindërit e tu që kur ke lindur.

Të kanë mësuar që përpara se të kalosh rrugën, duhet të presësh që semafori të kthehet në të gjelbër. Në të kundërt rrezikon të tërhiqesh zvarrë nga një makinë. Kjo të ka lejuar të mësosh që të jesh në botë i sigurt, duke ditur se si të shmangësh rreziqet.

Të kanë mësuar që nuk mund të hash vetëm hamburger dhe patatina. Sepse trupi yt ka nevojë edhe për fibra e vitamina që gjenden tek frutat dhe perimet. Vetëm në këtë mënyrë mund të kesh një trup të shëndetshëm.

Të kanë mësuar që kur lundron në internet nuk duhet të japësh të dhënat e tua – emër, mbiemër e adresë –askujt, sepse nuk dihet se kush qëndron në anën tjetër.

Për koronavirusin është diçka e ngjashme. Bota tani paralajmërohet se jashtë është një virus për të cilin nuk dimë shumë gjëra. E prandaj duhet të mbrohemi.

Çdo ditë në laboratorë, shkencëtarët po punojnë për të gjetur një vaksinë dhe kurën. Në çdo moment, njerëzit që drejtojnë po marrin masa.

Dhe mos harro atë 2 përqindshin, pra edhe njerëzit që sëmuren kanë 98 përqind mundësi për t’u shëruar. Dhe pothuajse e gjithë popullsia ka mundësi maksimale të mos sëmuret.

Ekspertët e parandalimit na thonë të bëjmë disa gjëra që janë shumë të thjeshta, por shumë të rëndësishme:

1-Nëse të vjen të teshtish, bëje tek bërryli. Në këtë mënyrë ulet mundësia e rrezikut për të përhapur jo vetëm koronavirusin, por çdo virus tjetër që ka të bëjë me rrugët e frymëmarrjes.

2-Laj mirë duart, lart, poshtë e mes gishtave, me sapun të lëngshëm, për më shumë se dhjetë sekonda.

3-Mund të këndosh ndërkohë këngën “shumë urime për mua” teksa lan duart, kështu arrin të kryesh procesin për aq kohë sa duhet e ndërkohë thua diçka të bukur dhe fut brenda në shpirt pak gëzim dhe optimizëm.

4-Përdor kartopiceta për rrufën dhe hidhi menjëherë në një kosh të mbyllur.

5-Mos i vendosni gishtat dhe duart në gojë, sy, hundë (por tashmë e keni ditur këtë!) dhe mos ha thonjtë. Këta mbaji të shkurtër dhe të rregullt.

Kjo është gjithçka ajo që mund të bësh ti vetë për të mposhtur këtë përbindëshin e padukshëm që të ka frikësuar. Të cilin po e njohim nga dita në ditë dhe po mësojmë ta mundim.

Njeriu, gjatë gjithë historisë ka ditur si të bëjë gjëra të jashtëzakonshme. Mësoi të kapërcejë sëmundje shumë më të tmerrshme, shpiku raketa që mund të na çojnë në Hënë, zbuloi se si ta shndërrojë ujin dhe dritën e diellit në energji.

Mos harro: Frika na bën të shohim vetëm anën e errët dhe të zymtë të gjërave. Por ti mos humb në errësirë.

Beso! Beso edhe në punën e miliona njerëzve sot që po punojnë dhe po luftojnë për të fituar betejën kundër koronavirusit. Mëso t’i imagjinosh të gjithë së bashku. Janë një ushtri e pafundme me miliona burra dhe gra – mjekë, studiues, shkencëtarë, infermierë, oficerë të zbatimit të ligjit – kundër një virusi mikroskopik të padukshëm.

Do t’ia dalim edhe këtë herë, do ta shohësh që do t’ia dalim!/korrieri.com.al

​Qeveria maqedonase anulon ekskursionet e nxënësve dhe studentëve për në Itali

Periskopi.com Lajme

Pacienti i fundit i testuar në Klinikën Infektive në Shkup nuk është i prekur nga virusi Korona.

Ai kishte mbërritur nga Dubai në Shkup para disa ditësh dhe i kishte kaluar të gjitha kontrollet, por më pas është ankuar për simptoma të ngjashme me ato të Koronës.

Pas analizave të nënshtruara u konfirmuar se personi ishte me grip dhe te ai nuk është gjetur prania e virusit të rrezikshëm.

Paraprakisht edhe një person tjetër që kishte udhëtuar nga Italia ishte ankuar, por pas analizave të kryera u konstatuar se ai nuk ishte prekur nga Korona.

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe apeloi që të mos shkaktohet panik, pasi janë ndërmarrë të gjitha masat e nevojshme.

“Rastin e dytë të cilin e testuam nga koronavirusi është negativ, bëhet fjalë për udhëtarin i cili erdhi nga Dubai pas gjashtë ditësh, bëhet fjalë për Influencën-B. ” Udhëtarët të cilët vij në nga Italia veriore do të lëshohen në vetëm pesë kalime, në Tabanoc, Deve Bair, Qafëthanë, Bllacë, Bogorodicë si dhe dy aeroportet këtu në Shkup dhe Ohër”, deklaroi Venko Filipçe, Ministër i Shëndetësisë.

Frika nga virusi Korona ka detyruar Qeverinë që të anulojë të gjitha udhëtimet dhe ekskursionet e shkollave dhe të universiteteve për në Itali, ku numri i të prekurve nga Covid19 po rritet me shpejtësi të madhe.

Në mbledhjen e fundit Qeveria obligoi ministrinë e Shëndetësisë që urgjentisht të sigurojë sasi të konsiderueshme të maskave, dorezave, mjeteve dezinfektuese dhe veshjeve mbrojtëse për institucionet e sistemit për menaxhimin e integruar të kufijve me qëllim mbrojtjen e personelit si dhe të sigurojë mjete dezinfektuese dhe sapunë për shkollat dhe çerdhet e vendit. Shkollat poashtu obligohen që në bashkëpunim me komunat dhe Qendrat e shëndetit Publik të organizojnë orë edukative.

Frikë nga coronavirusi, protestuesit “i vënë zjarrin” dhe hedhin gurë në drejtim të autobusit me të evakuuar nga Kina

Periskopi.com Lajme

Dhjetëra protestues në një qytet ukrainas kanë sulmuar autobusët që transportonin të evakuuarit nga Kina, të cilët dyshohet se mund të jenë prekur nga coronavirusi.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për të evakuuarit që u sollën në spitalin në Novi Sanzhary, në rajonin qendror Poltava, ku do të mbahen në karantinë për 14 ditë.

Lidhur me këtë, presidenti Volodymyr Zelensky u bëri thirrje protestuesve të shfaqin ndjeshmëri ndaj tyre.

Shërbimi i sigurisë i Ukrainës (SSU) tha se një e-mail i rremë që pretendonte se ishte nga Ministria e Shëndetësisë në mënyrë të rreme tha se disa të evakuuar kishin kontakt me virusin.

Zyrtarët e SSU tani po hetojnë mashtrimin e dukshëm, thuhet në një deklaratë.

Më parë të enjten, 45 ukrainas dhe 27 shtetas të huaj fluturuan nga Wuhan në Kinë, epiqendrën e shpërthimit vdekjeprurës, për në Kharkiv në Ukrainën lindore.

Gjashtë autobusë më pas i çuan në spitalin në Novi Sanzhary, ku u pritën nga demonstruesit – duke ndezur zjarr dhe hedhur gurë.

Ministria e shëndetësisë e vendit tha që asnjë prej pasagjerëve nuk ishte i sëmurë.

Misioni diplomatik i Ukrainës shtoi se tre ukrainas dhe një banor i Kazakistanit kishin mbetur pas në Kinë, sepse ata kishin raportuar se kishin ethe.

Kryeministri Oleksiy Honcharuk, Ministri i Shëndetësisë Zoriana Skaletska dhe Ministri i Brendshëm Arsen Avakov të gjithë udhëtuan në qytet për të provuar dhe qetësuar tensionet.

Vaksina kundër coronavirusit mund të jetë e disponueshme ‘brenda muajve’

Periskopi.com Lajme

Një vaksinë kundër coronavirusit mund të jetë e disponueshme ‘brenda muajve’, ka pohuar një shkencëtar i Universitetit të Oksfordit.

Profesoresha Sarah Gilbert dhe kolegët e saj në Institutin Jenner po punojnë se si të ndalojnë përhapjen e mëtejshme të COVID-2019.

Organizata Botërore e Shëndetit paralajmëroi më parë se një vaksinë mund të marrë 18 muaj për t’u testuar, transmeton Telegrafi.

Siç qëndron, nuk ka asnjë vaksinë që mund të mbrojë kundër infeksionit shumë ngjitës, i cili ka goditur më shumë se 74,000 njerëz në Kinë, dhe ka vrarë 2,012 njerëz atje.

Rastet ndërkombëtare vazhdojnë të rriten, me tetë tjerë që janë konfirmuar në Britani javët e fundit.

I njëjti ekip në Universitetin e Oksfordit ka punuar në një vaksinë kundër një coronavirusi të lidhur me Sindromën e frymëmarrjes në Lindjen e Mesme (MERS).

Gilbert tha që vaksina, e quajtur ChAdOx1 nCoV-19, do të jetë e gatshme ‘brenda muajve’, sipas The Express.

Ajo rrit shpresat se numri i të infektuarve së shpejti do të frenohet, dhe shumë më shpejt se sa kishin frikë shkencëtarët.

Vaksinat marrin miliarda dollarë për t’u prodhuar, kërkojnë testime të gjata mbi mijëra njerëz dhe madje edhe atëherë, duhet të rregullohen para se të shiten.

Për shkak se vaksinat për COVID-19 janë akoma në bërje në të gjithë botën, nuk ka gjasa që ndonjë të përfundojë në kohë për të ndaluar shpërthimin e tanishëm.

Shifrat tregojnë se raste të reja të coronavirusit në Kinë janë rritur, por zyrtarët e OBSH-së janë të kujdesshëm për të nxjerrë përfundime optimiste nga numrat e raportuar.

Indonezia ‘pretendon të jetë mbrojtur nga coronavirusi për shkak të lutjeve të tyre’

Periskopi.com Lajme

Asnjë infeksion i vetëm nuk është diagnostikuar zyrtarisht në vendin e Indonezisë që prej fillimit të shpërthimit të coronavirusit në dhjetor.

Edhe pse shteti i Indonezisë është afër me Kinën dhe pret mijëra udhëtarë çdo muaj, ky vend nuk është prekur nga virusi vdekjeprurës.

Vendet fqinje si Malajzia dhe Filipinet kanë konfirmuar se shumë persona janë infektuar në vendet e tyre.

Zyrtarët indonezian kanë testuar 104 persona, dhe është raportuar se edhe politikanët atje këmbëngulin se popullata është e mbrojtur nga lutjet, transmeton Telegrafi.

Më shumë se 75,000 njerëz janë konfirmuar të infektuar nga coronavirusi, pothuajse të gjithë brenda Kinës, ndërsa dhe 2,012 njerëz kanë vdekur deri më tani.

Indonezia është një nga vendet e fundit në Azinë Lindore që nuk ka virus, me Singaporin, Japoninë, Tajlandën, Korenë e Jugut, Tajvanin, Vietnamin, Hong Kongun dhe Kamboxhian, që kanë konfirmuar të gjitha rastet e prekura me coronavirus.

Ministri i shëndetësisë i Indonezisë, Terawan Agus Putranto, tha në një konferencë të fundit për shtyp se statusi pa sëmundje të vendit ishte ‘gjithçka për shkak të lutjes’.

Vendi, i cili ka një popullsi prej 267 milionë njerëz, është 87 për qind myslimanë, 10 për qind e krishterë dhe 2 për qind hindu.

Por shkencëtarët janë skeptikë në lidhje me pretendimin e infeksioneve zero, sepse pothuajse 100,000 njerëz fluturuan direkt në vend nga qyteti i Wuhan në nëntor dhe dhjetor, raporton Al Jazeera.

Zyrtarët indonezianë janë duke përdorur skanues termik në aeroporte për të kontrolluar njerëzit për shenja të etheve.

Paralajmëron Guterres: Coronavirusi paraqet një situatë shumë të rrezikshme

Periskopi.com Lajme

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, tha se shpërthimi i coronavirusit në Kinë “nuk është jashtë kontrollit, porse paraqet një situatë shumë të rrezikshme”.

Duke folur në një intervistë për Associated Press, Guterres tha se “rreziqet janë të mëdha” dhe se bota “duhet të përgatitet për këtë”.

Ai tha se përhapja e coronavirusit në vendet me “kapacitete më të vogla të shërbimeve mjekësore” do të kërkojë solidaritet më të madh ndërkombëtar, përcjell rel.

Egjipti së voni raportoi për rastin e tij të parë me coronavirus, duke rritur shqetësimet për përhapjen e tij në kontinentin afrikan.

Coronavirusi tashmë ka infektuar mbi 73,000 njerëz në gjithë botën.

Kina, të martën, raportoi edhe për 98 të vdekur dhe për 1,886 raste të reja të prekura me coronavirus.

Shifrat e çojnë në 1,868 numrin e përgjithshëm të të vdekurve në Kinë dhe në 72,436 numrin e të infektuarve.

Jashtë Kinës, ndërkaq, janë regjistruar më shumë se 500 raste në gati 30 vende.

Katër vetë po ashtu kanë vdekur jashtë Kinës: në Francë, Hong Kong, Filipine dhe Japoni.

Lloji i ri i coronavirusit shkakton sëmundje akute të frymëmarrjes, e cila është emëruar Covid-19.

Për herë të parë, ai është shfaqur në qytetin Vuhan të Kinës në muajin dhjetor.

Shënohet viktima e parë e koronavirusit në Evropë

Periskopi.com Lajme

Është shënuar viktima e parë e koronavirusit në Evropë. Më saktësisht, rasti i parë u regjistrua në Francë.

Personi i vdekur ishte një turiste 80-vjeçare kineze nga province Hubei, njoftoi ministrja franceze e shëndetësisë, Agnes Buzyn.

Më parë, vetëm tri raste të vdekjeve nga koronavirusi janë raportuar jashtë Kinës, ndërsa ky është rasti i parë i shënuar jashtë territorit të Azisë, shkruan “BBC”, transmeton Gazeta Express.

Franca më parë ka konfirmuar se i ka regjistruar 11 raste të infektimeve, ndërsa gjashtë persona janë ende të shtrirë në spital.

Ndryshe, të shtunën, Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë në Kinë njoftoi se në 24 orët e kaluara janë konfirmuar 2641 raste të reja të infektimeve, duke e çuar në 66 mijë e 492 numrin e përgjithshëm. Për më tepër, 143 persona vdiqën gjatë kësaj periudhe.

Rreth 13 mijë persona të prekur deri më tani nga koronavirusi

Periskopi.com Lajme

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se shtimi i konsiderueshëm i rasteve të konfirmuara me koronavirus në Kinë, ka të bëjë kryesisht me ndryshimin e mënyrës se si ato diagnostikohen dhe njoftohen në vend. Kina njoftoi për 1,800 raste të reja laboratorike të konfirmuara dhe për herë të parë 13,332 raste shtesë klinike të konfirmuara në provincën Hubei, ndërsa Japonia njoftoi për viktimën e saj të parë. Dhe zyrtarët amerikanë konfirmuan një rast të 15-të koronavirusi në Shtetet e Bashkuara.

OBSH-ja thotë se shumica e rasteve përgjegjëse për rritjen e numrit në të rasteve në provincën Hubei, janë njoftuar më pas dhe nuk janë infeksione të reja.

“Pra kjo rritje që shikoni në 24 orët e fundit i detyrohet kryesisht ndryshimit në mënyrën se si diagnostikohen dhe njoftohen rastet”, thotë Michael Ryan i OBSH-së.

Ai thotë gjithashtu se ndryshimet gjithashtu u japin mundësi mjekëve që të njoftojnë dhe trajtojnë rastet më me shpejtësi.

Spitali Huoshenshan, i ndërtuar posaçërisht në Ëuhan për koronavirusin, thotë se të enjten pati shtatë pacientët e parë të shëruar. Më e moshuara mes tyre ishte 66 vjeç.

“Njerëzit këtu janë shumë të mirë. Infermieret më thërrasin ‘teta’. U kujdesën për mua fizikisht dhe mendërisht, prandaj u shërova shumë shpejt. Dua t’u them njerëzve në gjithë vendin: mos kini frikë, ne jemi shëruar dhe të gjithë duhet të keni besim se do ta fitoni luftën ndaj virusit”, thotë Lu, pacientja e shëruar.

Ndërkohë Japonia njoftoi për viktimën e parë nga virusi, disa orë pasi konfirmoi raste të tjera në anijen turistike “Diamond Princess”, në karantinë pranë Tokios ndërsa frika e përhapjes së spmundjes rritet në vend.

“Nuk kemi ende informacion të mjaftueshëm epidemiologjik për përhapjen e virusit në Japoni. Në ditën në vazhdim do të mbledhim informacion, do të konsultohemi me ekspertë dhe do të konsiderojmë masat e nevojshme”, tha Ministri i Shëndetësisë, Katsunobu Kato.

Në Shtetet e Bashkuara, një pacient që ishte në karantinë në një bazë të Forcës Ajrore në Teksas, u diagnostikua zyrtarisht me sëmundjen. Ai ishte kthyer në Shtetet e Bashkuara me një avion të prenotuar nga Departamenti i Shtetit, javën e kaluar.

“Individi është vendosur në karantinë që kur arriti në bazën ajrore Lackland nga Ëuhan i Kinës dhe individi mbetet në izolim në një spital lokal”, tha Ron Niremberg, Kryebashkiak i San Antonios në Teksas.

Kjo e sjell numrin e rasteve në 15 në Shtetet e Bashkuara ku zyrtarët këmbëngulin se rreziku ndaj publikut mbetet i ulët.

 

Në Kosovë rreziku është i ulët për coronavirus

Periskopi.com Lajme

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë, sot ka mbajtur një mbledhje për të diskutuar për menaxhimin e situatave në rast të dyshimit/konfirmimit të rasteve me Novel Coronavirus COVID-19.

Gjatë kësaj mbledhje është diskutuar për rëndësinë e madhe që ka bashkëpunimi dhe koordinimi me të gjitha institucionet përgjegjëse për gatishmëri në reagim në situata të tilla.

Po ashtu në këtë mbledhje u vlerësua edhe vigjilenca dhe gatishmëria e epidemiologëve për detektimin e hershëm dhe reagimin me kohë në momentin që lajmërohet ndonjë rast i tillë në Kosovë.

“Tema e diskutimit ishte situata aktuale me Novel Coronavirus COVID-19, masat parandaluese dhe menaxhimi i situatave në rast të dyshimit/konfirmimit të rasteve me Novel Coronavirus COVID-19. Edhe një herë është theksuar rëndësia e bashkëpunimit dhe koordinimit me të gjitha institucionet të cilat janë përgjegjëse për gatishmëri dhe reagim në situata të tilla. Në takim u vlerësua vigjilenca dhe gatishmëria e epidemiologëve për detektimin e hershëm dhe reagimin me kohë në çdo moment të dyshimit për lajmërimin e rasteve me Novel Coronavirus COVID-19”, thuhet në komunikatën e IKSHPK.

IKSHPK ka njoftuar edhe për gjendjen me të cilën po përballen shtetet e prekura nga ky virus.

“Sipas raportit të fundit të OBSh-së, në mbarë botën janë konfirmuar 43.103 raste me Novel Coronavirus COVID-10. Prej tyre, 42/708 janë në Kinë, 7.333 në gjendje të rëndë dhe 1/017 raste të vdekjes. Në shtetet tjera jashtë Kinës janë konfirmuar 395 raste të shpërndara në 24 shtet dhe një rast i vdekjes në Filipine. Deri më tani në Kosovë nuk është regjistruar asnjë rast me Novel Coronavirus COVID-19 dhe rreziku për Koronavirusin e ri COVID-19 në Kosovë mbetet akoma i ulët”, thuhet në komunikatë.

IKSHPK ka dhënë edhe një listë këshillash që duhet t’i ndiqni për të parandaluar infektimin me virus si:

Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të frymëmarrjes.

  1. Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose në vendqëndrimin e tyre.
  2. Shmangia e prekjes së fytyrës dhe mbulimi i gojës dhe hundës me faculetë, me mëngë ose parakrahë gjatë kollës dhe teshtitjes. Hudhni faculetat e përdorura në shportën më të afërt të mbeturinave.
  3. Nëse keni ethe, kollë dhe vështirësi në frymëmarrje kërkoni menjëherë ndihmë mjekësore dhe tregoni historinë eventuale të udhëtimit jashtë vendit.
  4. Personat e sëmurë duhet të qëndrojnë në shtëpi në mënyrë që të parandalohet përhapja e sëmundjes.
  5. Të evitohen vendet e mbyllura dhe të mbingarkuara me njerëz.
  6. Personat të cilët kanë qenë në provincën Wuhan, Kinë brenda 2 javëve të fundit dhe kanë ethe, kollë ose vështirësi në frymëmarrje, duhet menjëherë të kërkojnë ndihmë mjekësore.
  7. Brenda mjediseve të institucioneve të kujdesit shëndetësor, të forcohen praktikat standarde të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.
  8. IKSHPK rekomandon të gjithë që të mos udhëtojnë drejt Kinës, nëse nuk e kanë të domosdoshme.

Në rast të ndryshimit apo përkeqësimit të situatës epidemiologjike me koronavirusin e ri COVID-19 në Kosovë, rekomandimet mund të pësojnë ndryshime dhe për to do të informoheni me kohë.

 

Mbi 1100 të vdekur nga koronavirusi, Kina raporton për rënien e rasteve të reja

Periskopi.com Lajme

Kina raportoi për një numër më të ulët të rasteve të reja të koronavirusit, që nga fundi i janarit.

Tregjet globale shënuan rritje pas këtij informacioni, por ekspertë të tjerë ndërkombëtarë janë të alarmuar për përhapjen e virusit, i cili ka vrarë më shumë se 1.100 njerëz. Këshilltari kryesor mjekësor i Kinës, Zhong Nanshan, tha se numri i rasteve të reja po bie në disa provinca.

“Shpresoj se ky shpërthim i virusit mund të përfundojë diku në muajin prill”, tha Nanshan, i cituar nga REL.

I pyetur në lidhje me parashikimin e ekspertit kinez, drejtori kryesor mjekësor i Australisë, Brendan Murphy, tha se “është shumë e parakohshme të thuhet kjo”.

Numri i të infektuarve në Kinë kanë arritur në 44,653, thanë zyrtarët shëndetësorë, përfshirë 2,015 raste të reja të konfirmuara të martën. Ky është numri më i ulët ditor i rasteve të reja që nga 30 janari.

Ndërsa zyrtarët kinezë thanë se situata ishte nën kontroll, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) paralajmëroi se epidemia paraqet një kërcënim global potencialisht më të keq se terrorizmi. Bota duhet të “zgjohet dhe ta konsiderojë këtë virus si armikun publik numër një”, tha shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus, duke shtuar se vaksina e pare kundër virusit do të mund të jetë në dispozicion pas 18 muajsh.

Qindra raste janë raportuar në dhjetëra vende dhe territore të botës, përfshirë një vdekje në Hong Kong dhe një tjetër në Filipine.

Rasti më kritik jashtë Kinës është në anije të lundrimi, e cila është vënë në karantinë në portin e Japonisë, Yokohama, me rreth 3.700 njerëz në bord.Zyrtarët japonezë thanë se 39 persona të tjerë kanë dalë pozitiv në testin e virusit, duke e çuar numrin e të infektuarve në anije në 175.

OBSH: Vaksina e koronavirusit gati për 18 muaj

Periskopi.com Lajme

Koronavirusi po vijon të përhapet me ritme të shpejta. Vetëm këtë të hënë kanë humbur jetën 108 persona, shifra më e lartë ditore e shënuar që nga shfaqja e këtij virusi. Në total, autoritetet kineze kanë raportuar se numri i viktimave i kalon 1 mijë. Ndërkaq, numri i të prekurve, zyrtarisht thuhet se po i afrohet shifrës 43 mijë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka thënë se një vaksinë për koronavirusin mund të jetë e gatshme në 18 muaj.

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, ka pohuar se një virus i tillë mund të krijojë më shumë trazira politike, ekonomike dhe sociale sesa çdo sulm terrorist.

“Bota duhet të zgjohet dhe ta konsiderojë këtë virus si armikun nr 1”, ka deklaruar ai.

Pjesa më e madhe e vdekjeve dhe infeksioneve janë në Wuhan dhe provincën përreth Hubeit.

Vetëm dy vdekje janë regjistruar jashtë territorit të Kinës – një në Hong Kong dhe një në Filipine. Të paktën 25 vende kanë konfirmuar raste infektimi dhe disa kombe kanë kërkuar evakuimin e qytetarëve të tyre nga Hubei.

​U shtir sikur ishte me koronavirus, i riu rus e pëson rëndë (Video)

Periskopi.com Lajme

Një i ri, i cili merrej me video-humori ka tmerruar një “tren të tërë”. Burri, i identifikuar si Karmatullo Dzhaborov është parë në videon e publikuar duke u rrëzuar brenda një treni dhe dy të tjerë që dyshohen se janë miq të tij bërtasin se ai është i prekur nga koronavirusi.

Nga krahu tjetër të gjithë pasagjerët në tren shikohen duke u larguar të tmerruar nga aty.

Mendohet se pamjet janë bërë publike në një ueb sajt më datë 2 shkurt dhe më pas është fshirë. Por pasi policia arrestoi Dzhaborov ato u ri-postuan përsëri.

I riu u arrestua nga policia dje, ndërsa dy bashkëpunëtorët e tij janë shpallur në kërkim dhe po punohet ende për kapjen e tyre nga ana e policisë.

Karmatullo akuzohet për huliganizëm kriminal, akuza që në shtetin rus dënohet deri në 5 vjet burg, si dhe një gjobë prej 8 mijë euro.

 

Coronavirus: BE mbledh me urgjencë ministrat e Shëndetësisë

Periskopi.com Lajme

Bashkimi Evropian ka thirru ministrat e Shëndetësisë në një mbledhje urgjente në Bruksel që do të mbahet të enjten.

Shqetësimi pas përhapjes së Coronavirusit do të jetë arsyeja e mbledhjes së tyre, shkruan Euronews, transmeton Klan Kosova.

Me numrin e rasteve të dyshuara në rritje, Komisioneri për Menaxhim të Krizave, Janez Lenarcic, ka vizituar Qendrën Evropiane të Koordinimit për Reagim në Emergjenca në Bruksel.

“Kjo situatë është shqetësuese, është rrezik serioz për shëndetin publik, Ky virus siç e dini është përhapur me shpejtësi të madhe. Duhet marrë masa  dhe ne po shikojmë se si të veprohet në mënyrë të koordinuar”, ka thënë Lenarcic.

“Në këtë kontekst, Komisioni përkrahë mbledhjen e jashtëzakonshme të Këshillit të Ministrave të Shëndetësisë”.

​Biznesmeni i infektuar shpërndan virusin, qindra vetë nën testime

Periskopi.com Lajme

Një britanik i mbiquajtur “super-shpërndarës” i koronavirusit të ri besohet se ka infektuar të paktën 11 persona dhe ka çuar qindra të tjerë në karantinë, pasi mori virusin në Singapor dhe me fluturimet e shumta e ka shpërndarë në një resort francez skish dhe në lokalin pranë shtëpisë së tij në Britani.

Biznesmeni i paemëruar është në qendër të një rrjeti infektimesh në Britani, Francë e Spanjë pasi kishte qëndruar në Singapor në një konferencë katër ditore shitjesh për kompaninë e tij ‘Servomex’.

Burri në të pesëdhjetat e tij fluturoi nga Azia juglindore në resortin e skive Les Contamines-Montjoie në fund të janarit ku infektoi pesë britanikë duke përfshirë dhe një djalë nëntë-vjeçar, megjithëse vetë nuk kishte treguar simptoma të gripit.

Autoritetet britanike thonë tashmë se “super-shpërndarësi” ka kontraktuar me 183 pasagjerë dhe gjashtë nj erëz të ekuipazhit të fluturimit të linjave ‘Easyjet’ nga Gjeneva drejt Londrës, duke paralajmëruar se ata mund të jenë të infektuar.

Deri tani 13 britanikë janë konfirmuar me koronavirus, pesë në Francë, një në Japoni e një në Spanjë.

Më shumë se 900 njerëz kanë vdekur dhe 37,000 janë infektuar prej nisjes së epidemisë në Vuhan, qytet i cili është vënë nën bllokim për ndalimin e përhapjes./tch

Pesë britanikë infektohen me koronavirus në një qendër skijimi në Francë

Periskopi.com Lajme

Zyrtarët shëndetësorë në Francë njoftuan se pesë shtetas të Britanisë së Madhe janë infektuar me koronavirus gjatë qëndrimit në një qendër skijimi në Francë pasi kishin qëndruar në të njëjtën shtëpizë me një person që kishte qenë më parë në Singapor.

Këto raste u zbuluan pasi autoritetet filluan ta hetojnë rrugëtimin e një burri britanik, i cili para disa ditëve u diagnostikua me koronavirus, shkruan “Reuters”.

Ministrja franceze e shëndetësisë, Agnes Buzyn, tha se personat e infektuar, në mesin e të cilëve është edhe një fëmijë, nuk ndodhen në gjendje kritike.

Qendra e skijimit ku qëndruan personat e infektuar ndodhet afër qytetit zviceran të Gjenevës dhe afër majës më të lartë në Evropë, Mont Blanc.

Një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme të Britanisë së Madhe tha se vendi i tij është duke kërkuar të dhëna për rastet e reja të regjistruara në Francë dhe është i gatshëm ta ofrojë përkrahjen e nevojshme.