Nga letra e tualetit deri te televizorët e pianot: Ja çfarë vjedhin të pasurit nga hotelet

Periskopi.com Zoya

Shumica e mysafirëve të hotelit konsiderojnë sapunë, shampona, stilolapsa, kapele dushi si suvenire që ata kanë të drejtë të paketojnë në valixhen e tyre në kthimin e tyre në shtëpi, por ka edhe nga ata që sjellin televizione, piano, dyshekë, madje dhe kafshë.

Kjo u zbulua nga një studim i portalit gjerman ” Wellness Haven”, një udhëzues me bazë në internet për hotelet, bazuar në një studim të 1.157 hotelierëve mbi sendet që janë vjedhur më së shpeshti, transmeton KosovaPress.

Sondazhi zbulon një ndryshim të mrekullueshëm midis “sjelljeve hajdutë” të mysafirëve të hoteleve me katër yje dhe atyre që qëndrojnë në hotele me pesë yje, sipas gjetjeve të hulumtimit të publikuara sot në portalin “Wellness Haven”.

Pjesa dërmuese e të ftuarve vjedhin peshqir dhe rrobat e banjës – mbase si gjëra që do të përfitojnë për pushimet e tyre të ardhshme në banjë, ndjekur nga vjedhja e varëseve të rrobave, stilolapsa dhe takëm.

Përveç këtyre artikujve “të zakonshëm”, janë regjistruar një numër vjedhjesh të çuditshme që tregojnë imagjinatën e drejtpërdrejtë të delikuentëve.

Përkatësisht, të ftuarit e një hoteli në Berlin ndoshta kishin nevojë për disa aftësi mjeshtërie, kur ata ishin në gjendje të merrnin një tualet, një tub kullimi, të gjithë lavamanit, një kokë dushi, një dush hidro-masazhi ose një dërrasë tualeti nga banesa, thuhet në portal.

Rastet inkriminuese të vjedhjes përfshijnë nxjerrjen e një pianoje të shkëlqyeshme nga holli i një hoteli në Itali, ose heqja dhe marrja e numrave nga një derë e dhomës së hotelit në Itali.

Në Francë, një mysafir u kap duke provuar të vidhte një kokë derri të përgatitur, të cilën ai më vonë e mori si një trofe pasi miqtë e tij e blenë këtë pjesë të çmuar nga një hotel dhe ia dhanë si dhuratë martese, ndërsa stola prej druri nga një saunë u vodhën në një hotel afër Salsburgut në Austri.

Kur bëhet fjalë për listën e gradave të hajdutëve të renditur sipas kombësisë, merret një pamje tjetër.

Rezulton, për shembull, se mysafirët e hoteleve gjermane dhe britanike kanë zakone mjaft të bezdisshme hajdutësh – përveç peshqirëve dhe rrobave të banjës, ata përqendrohen kryesisht në kozmetikën dhe tualetin “përkëdhelës”.

Në të kundërt, austriakët janë më të kujdesshëm në lidhje me renditjen e mobilieve në hotel, pasi ata janë të përqendruar në gjëra më të imëta si vegla dhe makineritë e kafesë. Duket se ata nuk mund ta shuajnë etjen e tyre për kafe.

Synimi janë jastëkët dhe bateritë e hoteleve amerikane, ndërsa italianët preferojnë gotat e verës si një suvenir hoteli, dhe tharëse flokësh janë një artikull i preferuar i vjedhjes në mesin e miqve nga Zvicra.

Francezët, nga ana tjetër, po vjedhin në një mënyrë më spektakolare: ata përfaqësojnë një komb të tërhequr kryesisht nga televizionet dhe telekomandat. Vizitorët e hotelit nga Holanda janë në kërkim të një përfitimi praktik në suveniret e tyre – të preferuarat e tyre janë llamba të lehta dhe letra higjienike.

Sondazhi zbuloi gjithashtu ndryshime të konsiderueshme në vjedhjet midis mysafirëve të hotelit me katër dhe pesë yje, me këta të fundit që preferuan të sjellin sende të shtrenjta me vete.

Një total i 634 menaxherëve të hoteleve me katër yje dhe 523 menaxherë të hoteleve me pesë yje u anketuan për të përcaktuar zakonet “mashtruese” të mysafirëve në varësi të pasurisë së tyre.

Siç rezulton, motoja – “lakmia është e mirë” – duket se është e preferuar veçanërisht nga klientët e pasur të një hoteli me pesë yje.

Konkretisht, TV me cilësi të lartë ka të ngjarë të vidhen në hotele me pesë yje nëntë herë më shumë se në hotelet me katër yje, dhe të ngjashme me veprat e artit që janë një element i dëshiruar popullor në hotelet luksoze, ku probabiliteti i vjedhjes së tyre është 5.5 herë më i madh se në një hotel me një yll më pak.

Tabletat dhe dyshekët gjithashtu vidhen shumë më shpesh në hotele me pesë yje.

Vizitorët e hoteleve me katër yje janë të kënaqur me dhurata më pak spektakolare – ka më shumë kërkesë për peshqir dhe varëse rrobash sesa hotelet me 5 yje.

Mysafiri tipik i hotelit me katër yje i pëlqen veçanërisht gjërat praktike si bateritë dhe telekomandat, pasi probabiliteti i vjedhjes së këtyre sendeve është 3.1 herë dhe 4.9 herë më i lartë se në hotelet me pesë yje, tregojnë rezultatet e hulumtimit.

Suharekë, hajnat vjedhin gati 12 mijë euro në një shtëpi

Periskopi.com Lajme

Një vjedhje e rëndë ka ndodhur dje rreth orës 11:00 në fshatin Leshan të Suharekës.

Sipas policisë, viktima ka raportuar se të dyshuar të panjohur kanë hyrë në shtëpinë e tij dhe kanë vjedhur 11 mijë e 800 euro.

Tuje në njoftimin e policisë nuk raportohet për persona të arrestuar rreth këtij rasti.