Çka po ndodh në Rusi? Shkatërrohen dy stadiume ku u mbajt Botërori

Periskopi.com Sporti

Dy nga vendet në të cilën janë zhvilluar ndeshjet e Kupës Botërore në Rusi janë shembur pas pretendimeve se inxhineria e dobët ka bërë që të mos i rezistojnë më gjatë madhështisë estetike.

Në Volgograd, instalimi i nëndheshëm i stadiumit është prishë pas reshjeve të shiut.

Zona dyshohet të ketë kushtuar 198 milionë funta.

Gjithashtu tubacione të ujit dhe sistemet e ujërave të zeza janë shkatërruar duke e ndarë në dysh rrugën që të çon drejt stadiumit, thonë raportet, raportoi “DailyMail”, transmeton Periskopi.

Rëra dhe balta derdheshin mbi sistemin e nëndeshëm ku disa makina u mbërthyen në gropat gjigande që kishte lënë pas.

Blogeri rus Ilya Varlamov, i cili vizitoi të gjitha qytetet pritëse të Kupës së Botës, fajësori ‘neglizhencën’ gjatë ndërtimit të infrastrukturës së stadiumit.

“Disa orë pas përfundimit të kampionatit, stadiumi i Volgogradit është duke lundruar në stadiumin Vogla”, tha ai.

Kontraktori kryesor për stadiumin ishte JSC Stroytransgaz, i kontrolluar nga shoku i ngushtë i Putinit Gennady Timchenko./Periskopi/

Men gaze towards Volgograd Arena where a huge landslide caused the embankment outside  the 45,000-seat venue to collapse

Large portions of a path leading up to the stadium crumbled into the ground amid claims of shoddy workmanship

Less than a month ago, Volgograd Arena hosted England in their opening group match against Tunisia at the World Cup

Downpours caused sewage pipes to break and power running into the stadium being cut off

The flood turned areas of land around Volgograd Arena — which hosted four World Cup group fixtures — into a mudbath

It rained heavily nearby in Moscow where the World Cup final was being played as Russia president Vladimir Putin (centre) under an umbrella prepares to give France the trophy

Volgograd Arena cost £198 million to build but was easily damaged by heavy rain last night

Cars were left stuck by sand and mud that poured down the embankment near the stadium  

A blogger blamed negligent construction workers for the poor quality of the surrounding area after a rush to complete the project in time 

Tractors and trucks are seen clearing debris after a river running from the stadium created gaping holes

The damage 'could have cost lives' if the rains had happened during a game, it is claimed