Ky është vendimi i Gjykatës për prindërit që torturuan vajzën e vogël, e lanë të vdiste në shtrat

Periskopi.com Lajme

Gruas dhe ish-partnerit të saj ju shfuqizua akuza për vrasjen e një fëmije, pasi u gjet e lidhur në një shtrat “kafaz”, por u shpallën fajtorë si shkaktarë të vdekjes së saj.

Lauren Coyle, 19 vjeç, dhe Reece Hitchcott, 20 vjeç, u shpallën fajtorë si shkaktarë të vdekjes së vajzës 19 muajshe Coyle Ellie-May.

Juria i gjeti ata fajtore për shkaktimin ose lejimin e vdekjes së vajzës, si dhe për akuzën e mizorise ndaj fëmijëve.

Ellie-May u gjet e vdekur në shtëpinë e çiftit në Preston, Lancashire në Britani, më 23 mars të vitit të kaluar.

Në Gjykatë u dëgjua se krevati i purpurt i foshnjës në banesën me dy dhoma gjumi ishte “kthyer në një kafaz”.

Madje, vajzës nuk i lejohej as të shikonte, teksa mbahej e lidhur për kyçesh, raporton Ora News.

Brett Gerrity, nga Shërbimi i Prokurorisë tha:

“Ky është një rast tragjik në të cilin një fëmijë i vogël dhe i pafajshëm është trajtuar në mënyrën më të keqe nga ata që duhet të kujdeseshin për të”.

“Gjatë gjykimit prokuroria vërtetoi se, duke e kufizuar Ellie-May në shtratin e saj, Lauren Coyle dhe Reece Hitchcott me dashje kontribuonin ose drejtpërdrejt shkaktuan vdekjen e parakohshme të vajzës”.