Sneijder pensionohet nga futbolli

Periskopi.com Sporti

Ish mesfushori i Interit dhe Holandës, Wesley Sneider ka paralajmëruar pensionimin e tij nga futbolli profesionist

Snejider në vend të kësaj do të kalojë sezonin duke shikuar klubin e tij nga vendlindja Utrecht.

“Dashuria e ime për qytetin Utrecht është e madhe”, tha ai për uebfaqen zyrtare të Eredivisie.

“Ne gjithmonë flasim për mundësinë se si të vije ai këtu, tani ne do i vendosim gjërat në letër. Jam duke shikuar për një sezon të madh përpara”.

35 vjeçari ka shënuar 22 gola dhe ka bërë 25 asiste në 116 paraqitje për Interin gjatë viteve 2009 dhe 2013.

Ai ka fituar tripletën, Skudeton, Kopa Italia dhe Ligën e Kampionëve më 2010 me këtë skuadër, por që në mënyrë kontraverse ju mohua Topi i Artë.

Holandezi po ashtu ka mbrojtur ngjyrat e Ajax, Galatasaray, Real Madrid, Nice dhe në fund Al-Gharafa.

Ai është i vetmi lojtarë që është paraqitur 134 herë për Holandën me të cilët arriti në finale të Botërorit më 2010 në Afrikë.