Selman Dritonaj: Zv.kryeministri ia huq keq për ndeshjen e Kosovës

Periskopi.com Sporti

Zëvendës kryeministri i Kosovës, Driton Selmonaj duket se nuk është një përcjellës i madh i futbollit

Kosova sot luan gjysmëfinalen e playoffit të Ligës së Kombëve kundër Maqedonisë së Veriut në Todor Proeski në Shkup.

Ndeshja sigurisht që ka ngjallur reagime dhe është duke u pritur më ethe nga të gjithë tifozët e futbollit në Kosovë.

Por, si duket zëvendës kryeministri i Kosovës nuk merr shumë në futboll.

Ai gjatë një interviste të televizionit shtatë kur pyetët nga gazetarët se çfarë mendon për ndeshjen e sotme thotë se Kosova duhet të fitojë me një rezultat “minimal” por që të arrijë të tri pikët.

“Fitore minimale, mjafton 0-1 ose 1-2. Me rëndësi Kosova t’i fitojë tri pikë”, thotë ai.

Kujtojmë se kjo ndeshje nuk është më pikë dhe se fituesi i saj do të kalojë në finale të playoffit në Ligën e Kombeve ku do të luajë kundër fituesit të përballjes Gjeorgji-Kosovë.

Selmanaj: Kurti u tregua i papërgjegjshëm në raport me Amerikën

Periskopi.com Lajme

Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj ka thënë sjellja se ish kryeministri Albin Kurti ndaj Amerikës ka qenë e papërgjegjshme.

Selmanaj ka thënë se me sjelljet e tij Kurti bëri që SHBA’të të krijonin një raport mosbesimi ndaj tij, sa nuk do të diskutonin me të edhe nëse do të hiqej taksa.

Ai u shpreh se SHBA’ja ndaloi komunikimin me qeverinë Kurti, ndërkohë komunikuan me Hotin.

“Ka pasur takime në mes të Hotit e Kurtit ku ne kemi kërkuar heqjen e tarifës. Në momentin që ne kemi ardhur në qeveri kemi marrë kërkesën për largimin e reciprocitetit”, ka thënë ai.

“Tarifa ka qene aksidentale, ka qenë popullore por ka qenë e pamenduar dhe analizuar mirë me miqtë tanë”, ka thënë Selmanaj në T7.

Tutje ai ka thënë se me miqtë duhet të diskutohet çdo detaj.

“Edhe kur të vendosim masa ekonomike për qëllime politike duhet të konsultohemi me miqtë tanë. Komunikimi i LDK’së me SHBA’në ka qenë i përditshëm. Me miq diskutohet çdo detaj”, u shpreh ai./Periskopi/