131 ndeshje së bashku, sot kundërshtarë: Zidane vs. Conte

Periskopi.com Sporti

Kaq të ngjashëm, kaq të ndryshëm. Nga miq në kundërshtarë, pa folur prej vitesh.

Real Madrid-Inter gjithashtu dhe mbi të gjitha do të jetë sfida midis Zinedine Zidane dhe Antonio Conte. Të cilët shkojnë në stol siç ishin në fushë dhe në dhomat e zhveshjes. Një ish-bashkëlojtar  si Birindelli: Zizou më i qetë, Conte më i egër.

Të ngjashëm në histori, për ngjyrat bardh e zi por edhe sepse nga lojtarë të shkëlqyeshëm ata janë bërë trajnerë të shkëlqyeshëm. Njësoj për 131 ndeshje të luajtura së bashku në fushë, 8,547 minuta me bërryl njëri-tjetrit, veçanërisht ish-kapiteni kundër ish-kampionit.

Real Madrid-Inter: Zidane e Conte si giocano tutto - Eurosport

Ndryshe në kohë, mbase gjithçka, përtej karakterit: në fushë, Conte ishte i shkëlqyeshëm, por Zidane ishte i jashtëzakonshëm. Dhe në stol, tani për tani, shkon pak a shumë në të njëjtën mënyrë.

Zidane tashmë është i madh. Ka fituar tre Champions radhazi: asnjë trajner tjetër nuk ka pasur sukses në historinë e këtij kompeticioni si francezi.

Imagjinohet si i rekomanduar, sepse ai u ul pothuajse menjëherë në stolin më prestigjioz në botë: mbase është e vërtetë, por nëse ndaleni për një sekondë për të reflektuar është e bujshme se sa francezi ka fituar në krahasim me kohën e kaluar.

E gjeti Realin keq, e ktheu në rrugën e duhur duke mposhtur Barçën dhe tani ai dëshiron ta rikthejë atë gjithashtu në tokën Evropiane, çfarë është e tija.

Që kur vari këpucët, gjysma e Italisë e imagjinonte Conten në stolin e Juventusit: ai duhej të kalonte nëpër purgator mes ekipeve të Serie C dhe B, pastaj e mori atë dhe më në fund e la.

Ai është trajner i Interit që nga vera 2019: nëse dikush do t’i kishte thënë në fund të viteve ’90, ai mund të mos e besonte ose ndoshta do ta besonte.

Në Evropë Conte bëri mirë vetëm me ekipin kombëtar dhe vitin e kaluar në Europa League: është vendi i tij i provës, në kontekstin e një sezoni që po rrotullohet më i komplikuar sesa pritej edhe në Serie A. Para shokut të tij, shokut, rival, ka shansin e artë.

Si futbollist dhe gjithashtu si trajner, modeli i asaj që të gjithë do të donin të ishin.

Këta janë yjet që ua trashëguan futbollin fëmijëve të tyre

Periskopi.com Sporti

Legjendat e futbollit botëror si; Maldini, Zidane, Kluivert, Chiesa e Thuram, janë në mesin e ish- futbollistëve të cilët profesionin e tyre, po aspirojnë ta bartin tek fëmijët, shkruan Periskopi.

Danile Maldini, Justin Kluivert, Lilian Thuram, Chiesa dhe vëllezërit Zidane, janë vetëm disa nga lojtarët e shumtë të cilët po fillojnë karrierën e tyre, me shpresën se do të vijojnë trashigimin e baballarëve të tyre të famshëm.

Se sa do t’i imitojnë arritjet e prindërve të tyre apo ndoshta disa prej tyre edhe t’i lënë nën hije të arriturat e paraardhësve të tyre, kjo mbetet të shihet. /Periskopi.com/

 

 

 

Zidane i qetë, Ramos s’do të lëvizë nga Reali

Periskopi.com Sporti

Zidane beson se Ramos do të rinovojë me Madridin.

Sergio Ramos ka kontratë me Real Madridin deri në vitin 2021.

Megjithatë, edhe përkundër se së shpejti mbush 34 vjet, Zinedine Zidane beson se kapiteni do të vazhdojë të qëndrojë te Los Blancos.

“Rinovimi i Ramos? E shoh me sy të mirë këtë proces. Personalisht, dua që Sergio të jetë gjithmonë me mua, me ne”, u shpreh Zizu.

“Ramos asnjëherë nuk ka qenë zëvendësues me Zidane? Është pyetje e mirë. Gjëja më e rëndësishme duhet pasur parasysh, se Sergio është kapiteni ynë, udhëheqësi ynë, referenca jonë… Më duhet të marr vendime për skuadrën. Ai është shumë i rëndësishëm për të gjithë lojtarët këtu. Edhe unë kam qenë zëvendësues tri, ose katër herë (qesh)”.

Ramos ka shënuar deri më tani 636 paraqitje me Los Blancos, ka shënuar 91 gola. /Gazeta Express/

 

Zidane: Bale e di vetë se çfarë duhet të bëjë

Periskopi.com Sporti

Trajneri i Real Madridi, Zinedine Zidane ka mbajtur konferencën për shtyp në prag të ndeshjes ndaj Espanyolit në La Liga.

Zidane në këtë konferencë foli rreth transferimeve të mundshme gjatë merkatos së janarit si dhe për lojtarët që ka në dizpozicion.

Sa i përket uellsanit Gareth Bale, Zidane u shpreh ai duhet ta dijë vet se çfarë bënë.

“Nuk do ti ndaloj asgjë Bale-it dhe asnjë lojtarit tjetër. Lojtarët kanë përvojë dhe e dinë  vetë së çfarë duhet të bëjnë”, tha fillimisht Zidane.

Ndërsa rreth merkatos së janarit francezi u shpreh se gjatë kësaj merkatoje gjithçka mund të ndodhë.

“Gjithçka mund të ndodhë. Kur të jetë koha e duhur do të shohim se çfarë do të ndodhë. Momentalisht jam i lumtur me lojtarët e mi”, shtoi ndër tjerash ai.

Për ndeshjen ndaj Espanyolit, Zidane u shpreh se do të mundohen të japin më  të mirën nga vetja për të arritur një rezultat pozitiv.

Ndeshja mes Realit dhe Espanyolit zhvillohet të shtunën me fillim nga ora 13:00

Ronaldo: Zidane me bëri të ndihem i veçantë

Periskopi.com Sporti

Ylli i Juventusit, Cristiano Ronaldo ka treguar lidhjet e mira që ka me ish-trajnerin e tij, Zinedine Zidane, gjatë kohës kur ishte në “Santiago Bernabeu”.

Ronaldo u largua nga Reali gjatë sezonin 2018/19, duke iu bashkuar “Zonjës së Vjetër”, për 100 milionë euro.

“Gjërat më të mira që i ndodhin një lojtari nuk vijnë vetëm nga vetja e tij, mirëpo nga njerëzit që ka përreth. Me ndihmoj shumë. Kam shumë respekt për të, mirëpo duke punuar me të më bëri ta admiroi ende me shumë. Ishte gjithmonë i sinqertë me mua, andaj kam shumë respekt për të. Më tha të qetësohem dhe të luaj lojën, se mund ta bëjë diferencën”, deklaroi ai.

Portugezi shënoi 21 gola në Seria A, në sezonin e parë te kampionët e Italisë

Zidane: Kam besim te Bale dhe James

Periskopi.com Sporti

Trajneri i Realit, Zinedine Zidane ka thënë se ka besim të James Rodriguez dhe Gareth Bale.

Të dy lojtarët janë lidhur me një largim nga “Santiago Bernabeu”, mirëpo klubi ende nuk ka vendosur t’i shesë.

Kolumbiani është i kërkuar nga Atletico dhe Napoli, ndërsa uellsiani është i lidhur me një kalim në kampionatin kinez.

“James dhe Bale janë lojtarët e kësaj skuadre. Gjithçka mund të ndodh dhe unë si trajneri i Realit duhet t’iu besoj atyre. James nuk ka luajtur ende, por kjo mund të ndryshoj. Para se të mbyllet afati kalimtar, mund të ndodh çdo gjë”, deklaroi ai.

Nga Allegri te Zidane, këta janë 6 trajnerët me të ardhme të paqartë

Periskopi.com Sporti

Janë gjashtë trajnerë për të cilët e ardhmja mbetet ende mister edhe pse jemi në fund të muajit shkurt.

Emra të mëdhenj të futbollit botërorë që kanë fituar trofe me skuadrat e tyre, por që pritet të ndryshojnë skuadër ose edhe të fitojnë një punë të re, pasi aktualisht janë pa një të tillë.

Allegri

Trajneri aktual i Juves pritet të largohet nga Torino në fund të këtij sezoni. Edhe pse titullin e ka të sigurt, eliminimi në Kupë dhe disavantazhi prej dy golave në Champions ndaj Atelticos kanë lënë shije të keqe tek drejtuesit e klubit bardhezi. Real Madrid është duke monitoruar situatën e tij, ndërsa edhe Chelsea mund të jetë në kërkim të një trajneri këtë verë.

Conte

Duket se Antonio Conte ka pushuar mjaftueshëm dhe këtë verë pritet të rikthehet në drejtim të ndonjë klubi. Edhe pse kontesti i tij me skuadrën e Chelseat ende nuk është zgjidhur dhe do të përfundojë në gjykatë, italiani preferon që të gjejë një skuadër. Inter është destinacioni i tij më i mundshëm me Marottan që është zgjedhur drejtor sportiv e të dy e njohin shumë mirë njëri-tjetrin.

Mourinho

Ka dy vite që Mourinho nuk ka fituar asnjë trofe dhe për një trajner të kalbirit siç është portugezi kjo është një kohë e gjatë. Së fundmi ai është angazhuar si komentator sportiv në disa televizione, por e ka pranuar se po i mungon fusha dhe është në kërkim të një skuadre. Mediat e kanë lidhur me Real Madrid, por edhe me PSG, në rast se francezët nuk arrijnë ndonjë sukses në Europë këtë sezon.

Sarri

Pak kush e beson se Sarri do të jetë tek Chelsea pas këtij sezoni. Ai është vënë në qendër të kritikave pas humbjeve radhazi. Edhe lojtarët duket se nuk po i bindën më trajnerit italian. Ekipi i Romës është shumë i interesuar të risjellë Sarrin në Itali dhe kanë një projekt që mund të bindë trajnerin aktual të bluve të Londrës.

Spalleti

Drejtuesit kinezë i dhanë mbështetje në periudhën më të errët në të cilën kaloi skuadra, por Spalleti duket se nuk do të vazhdojë me Interin. Klubi dhe tifozët kërkojnë një trofe dhe Europa Legaue është e vetmja mundësi. Po ashtu, minimumi që kërkohet nga Spalleti është një vend që dërgon në Champions sezonin e ardhshëm.

Zidane

Që prej largimit nga Real Madrid, Zidane ka pasur shumë oferta. Mirëpo, francezi vendosi që të kalonte disa muaj relaksi para se të niste një projekt të ri. Juventus mund të jetë ekipi i tij i ri, por nuk mungojnë as ofertat nga Anglia. Chelsea është e interesuar të sjellë francezin dhe të rikthejë lavdinë, por mund të ketë konkurrencë nga Manchester United. Gjithsesi, pas rezultateve pozitive, “djajtë” mund t’i japin kontratë legjendës së tyre, Solslkjaer

Solari falënderon Zidanin për triumfin në Kupën e Botës

Periskopi.com Sporti

Real Madridi e fitoi Kupën e Botës për Klube për herë të tretë më radhë të shtunën në Abu Dhabi.

Santiago Solari, i cili u bë argjentinasi i parë që e fiton këtë trofe, e lartësoi ish-trajnerin e Los Blancos, Zinedine Zidane, që e bëri të mundur fitimin e këtij trofeu me triumfin e tij në Ligën e Kampionëve sezonin e kaluar.

Solari nuk ka shumë që është trajner i Real Madridit, por tashmë e ka vendosur emrin e tij në listën e fituesve të trofeve me çka shpreson se ka nisur një të ardhme të suksesshme.

Real Madridi e mposhti 4-1 Al Ain në finale dhe e fitoi Kupën e Botës për Klube për herë të tretë më radhë dhe të katërtën në përgjithësi, më së shumti në histori.

“Lojtarët e meritojnë dhe ne jemi të lumtur”, tha Solari pas humbjes.

“Ata mbërritën deri këtu më shumë punë dhe shumë fitore dhe sot i vëmë kapak triumfit të tretë më radhë në Ligën e Kampionëve”, shtoi ai.

“Jemi këtu falë Zinedine Zidanit, po ashtu”, theksoi ai.

 

Modric: Tri vite më parë, Zidane më thirri dhe më tha se një ditë do ta fitoja Topin e Artë

Periskopi.com Sporti

Mesfushori i Real Madridit, Luka Modric, ka zbuluar se ish-trajneri i tij Zinedine Zidane e kishte bërë të besonte se një ditë do ta fitojë Topin e Artë.

Dhe kështu ndodhi, superylli kroat i dha fund dominimit dhjetëvjeçar të Lionel Messit dhe Cristiano Ronaldos, pasi të hënën në Paris e fitoi Topin e Artë duke u shpallur lojtari më i mirë në botë për vitin 2018.

“Kur i numërova të gjithë trofetë individualë që i kam fituar këtë vit dhe kur e pashë se isha në mesin e 30 finalistëve, nisa të besoj, ama ekziston një gjë që nuk do ta harroj kurrë”, tha Modric.

“Kur Zidane u emërua trajner i Madridit në janar të vitit 2016, ai më thirri në zyrën e tij një ditë pas stërvitjeve dhe më shpjegoi sesi më shihte dhe çfarë priste nga unë”, tregoi ai.

“Ai më tha se isha lojtar i rëndësishëm për të dhe, mbi të gjitha, ai më shihte si një lojtar që mund ta fitojë Topin e Artë”, shtoi ai.

Zidane dhe Modric punuan së bashku për dy vite e gjysmë para se francezi ta braktiste gjigantin spanjoll.

Zidane te Bayern? Flet lojtari i Bavarezëve

Periskopi.com Sporti

Sot u raportua se Zinedine Zidane mund ta drejtojë Bayern Munchen.

Por mesfushori Thiago Alcantara ka hedhur poshtë mundësinë që ish-trajneri i Real Madrid të vijë në Allianz Arena.

Presioni po rritet në trajnerin aktual Niko Kovac pasi Bayerni nuk arriti të fitojë asnjë nga katër ndeshjet e fundit në të gjitha garat.

Kampionët e Gjermanisë janë në vendin e gjashtë në tabelën e Bundesligës pas shtatë ndeshjeve, katër pikë prapa liderët Borussia Dortmundit dhe u mposhtën 3-0 në shtëpi nga Borussia Monchengladbach të shtunën e kaluar.

”Janë vetëm thashetheme. Thashethemet janë thashethemet”.

”Për fat të mirë, ka shumë lojtarë veteran në Bayern dhe ne e dimë se si të merremi me gjendjen që po kalon klubi”, tha ai.

”Ne përpiqemi të punojmë për të ndryshuar këtë situatë dhe për të ecur përpara”.

“Ne duhet të punojmë me atë që kemi tani. Spekulimet për të ardhmen nuk sjellin asgjë”, përfundoi Thiago./Periskopi/

Zidane tradhton Manchester United, bëhet trajner i Bayernit?

Periskopi.com Sporti

E ardhmja e Mourinhos mbetet e paqartë në Old Trafford

Manchester United do të përballet me konkurrencë të fortë në ofertën e tyre për të sjellë Zinedine Zidane si menaxherin e ardhshëm të klubit, me Bayern Munichun gjithashtu të prirur për francezin, pretendon Mirror.

Zidane është një nga agjentët më të dëshiruar të lirë në botën e futbollit pasi ka fituar tre tituj në Ligën e Kampionëve në po aq stinë në drejtimin e Real Madridit.

Ndërkohë që Jose Mourinho qëndron pranë shkarkimit pavarësisht nga një fitore rikthimi ndaj Newcastle United, Bayern gjithashtu po e konsideron të ardhmen e Niko Kovoc dhe e ka identifikuar Zidane si një pasardhës të mundshëm të tij.

Zidanes nuk i pëlqen Manchester United

Periskopi.com Sporti

Agjenti i Zinedine Zidane ka mohuar një lëvizje të mundshme në Angli mes raportimeve se ish trajneri i Real Madridit mund të bëhet menaxheri i Manchester United nëse Jose Mourinho shkarkohet.

United i Mourinho mori tre pikë kundër Newcastle të shtunën me një rikthim dramatik me tre gola ​​nga disavantazhi 2-0, transmeton Periskopi.

‘Djajt e Kuq’ janë në vendin e tetë në Premier League dhe ka pikëpyetje të mëdha mbi të ardhmen e yllit si Paul Pogba, si dhe menaxherit Mourinho.

Zidane's agent says he is unlikely to end his year out from management early 

”Unë nuk mendoj se ai do të menaxhojë ekip në Angli “, tha Alain Migliaccio për Journal du Dimanche.

“Nuk i përngjan stilit të tij. E kam diskutuar këtë me të, dhe nuk e tërheq puna në Premier League”.

“Ai ka zgjedhur të ketë një vit pushim, ai nuk do të menaxhoj asnjë ekip deri në përfundimin e sezonit”, konfirmoi Migliaccio./Periskopi/

Lojtari i Realit shpërthen ndaj Zidane: Ndryshonte skemën që të mos luaja unë

Periskopi.com Sporti

Zinedine Zidane është një nga trajnerët më të suksesshëm te Reali i Madridit.

Pas fitimit të Ligës së Kampionëve 3 herë radhazi ai dha dorëheqjen nga posti i trajnerit me arsyetimin se nuk ka çfarë të kërkojë më nga ekipi.

Mesfushori i Realit, Dani Ceballos i del kundër francezit. Pas largimit të Zidane ai aktivizohet më shumë.

“Për shkak të situatës, ndjeja zhgënjim dhe pakënaqësi nga Zidane. Kur Kroos apo Modric nuk ishin të gatshëm të luanin, trajneri ndryshonte sistemin dhe unë ngelesha jashtë. Unë nuk mora minuta as kur ekipi thjesht duhet të administronte rezultatin, madje as kur ne nuk kishim më mundësi ta fitonim La Ligan”, shprehet Ceballos.

Tashmë mesfushori ka arritur të fitojë edhe një ftesë nga Spanja e Luis Enriques për ndeshjet e Ligës së Kombeve.

 

​Zidane rrëfen sekretet e suksesit

Periskopi.com Sporti

Zinedine Zidane ka hyrë në historinë e futbollit botëror si trajneri i parë që fitoi tri herë rresht trofeun e Champions League, sikurse edhe për faktin që vendosi të largohej nga ekipi me të cilin regjistroi këtë sukses të jashtëzakonshëm pa i dhënë mundësi vetes të mbronte titullin.

Ish-trajneri i Realit të Madridit ka shpjeguar në një intervistë të dhënë për “Uefa.com” sekretin që e çoi drejt triumfit të paprecedentë në kompeticionin më prestigjioz për klube, atë të trofeut me “veshë të mëdhenj”.

“Gjithnjë i kam mbetur besnik filozofisë sime të futbollit, të cilën u përpoqa t’ua transmetoj lojtarëve të mi, pavarësisht kundërshtarit që kishim përballë”, thotë trajneri francez.

“Zizou” është po aq krenar për të gjitha triumfet, i pari që erdhi në vitin e debutimit, i dyti pas një superperformance kundër Juventusit në Cardiff, dhe i treti për shkak të kulmit të përvojës madrilene.

Megjithatë, sezoni i kaluar shënoi edhe një statistikë negative, sipas së cilës “Los Blancos”-it humbën edhe më shumë pikë në ndeshjet e luajtura në “Bernabeu”.

“Shpesh pas paraqitjeve të jashtëzakonshme në transfertë na humbiste përqendrimi në ndeshjet në shtëpi. Gjithsesi, skuadra nuk u përfshi kurrë nga paniku. Me ata ishte gjithçka e lehtë, sepse kishin cilësi të jashtëzakonshme. Unë thjesht duhet t’i ndihmoja të ruanin qetësinë”, shpjegon Zidane.

Veçohen mbi të gjitha ndeshja në “Bernabeu” kundër Juventusit, e cilësuar si “rasti tipik kur ne menduam se kualifikimi ishte arritur”, ndërkohë që humbja në grupe me Tottenhamin “na ndihmoi të ishim edhe më të fortë” derisa mbërritëm në finalen e Kievit.

Në kryeqytetin ukrainas, formacioni titullar ishte i njëjti që luajti edhe në finalen e Cardiffit, por me një taktikë të ndryshme.

“I kërkova Iscos të qëndronte sa më lart nga linja e mesfushorëve të tjerë, ndërsa Marcelos i kërkova të shtynte sa më shumë përpara nga krahu, pasi Ramosit i kisha siguruar mbështetje”, rrëfen Zidane. “Sigurisht që eksperienca është fundamentale në të tilla nivele për të marrë vendimet e duhura”.

Presingu në sulm i Modriç dhe Kroos, përfshirja e Casemiros në qendër dhe zotërimi i topit ishin çelësat e suksesit të mesfushës madrilene, por nuk duhet harruar karizma e lojtarëve të tillë si Sergio Ramos dhe Cristiano Ronaldo.

“Sergio është një lider natyral në fushë dhe jashtë saj. Cristiano është i aftë të frymëzojë të gjithë shokët e skuadrës me atë që bën në fushë”, shpjegon Zidane. Por, leksioni më i madh i asimiluar nga Zidane ishte “t’i detyroja lojtarët e mi të ruanin qetësinë. Ishte pikërisht ajo që kam pasur më shumë nevojë kur luaja vet, ndaj përpiqesha t’ua transmetoja edhe atyre”.

Sekreti i penalltisë, Griezmann: Doja të imitoja Zidanen

Periskopi.com Botërori 2018

Antoine Griezmann ishte të dielën e 15 korrikut, një prej protagonistëve më madhështor të finales së Kupës së Botës “Rusi0 2018”, në një ndeshje të fituar nga Franca me rezultatin 4-2, përballë Kroacisë, suprizës më të bukur të këtij turneu.

Ylli i Atletico Madrid ishte autor i golit të dytë për “Gjelat”, por gjithashtu edhe protagonisti që pasi ekzekutoi në mënyrë fantastike atë goditje dënimi, detyroi Mandzukic të devijonte topin në portën e tij, në momentin e golit të parë.

Protagonist kryesor në dy nga katër golat e shënuar nga Franca, Griezmann u vlerësua me të drejtë me çmimin “Futbollisti më i Vlefshëm i Ndeshjesh”, transmeton telesport.al.

Në fjalën e tij pas triumfit, Griezmann, tregoi një sekret të vogël në lidhje me momentin e ekzekutimit të penalltisë, në realizimin e golit të dytë për Francën.

“Për një moment hezitova dhe mendova të ekzekutoja penalltinë në stilin “Panenka”, si Zidane, por në fund preferova të hap këmbën dhe të godas topin në njërin krah të portës. Jam shumë i lumtur. Ishte një ndeshje shumë e vështirë”, deklaroi Griezmann.

 

Trajneri i Francës e kishte fituar finalen si kapiten, tash e kërkon si drejtues i Kombëtares

Periskopi.com Lajme

Në “Luzhniki Stadium” të  Moskës do të luhet finalja e Kampionatit Botëror “Rusi 2018” mes Francës dhe Kroacisë

Franca kërkon Kupën e dytë të Botës, pasi të parën e fitoi në vitin 1998.

Në atë Botëror të organizuar në shtëpi, Franca kishte kapiten Didier Deschamps, i cili grupi trofeun së bashku me Zidane apo emra të tjerë të mëdhenj të asaj periudhe.

Ndërsa sot, Didier Deschamps synon t’i dhurojë francezëve trofeun  e dytë, por këtë herë si trajner i “Gjelave”.

 

Ky është lojtari i cili përfiton më së shumti nga largimet e Zidane dhe Ronaldos nga Real Madridi (Foto)

Periskopi.com Sporti

James Rodriguez mund të rikthehet te Real Madridi

Gazeta spanjolle ‘Marca’ ka bërë të ditur që James kërkon rikthimin në ‘Santiago Bernabeu’ dhe këtë gjë e ka aprovuar edhe trajneri i ri i Los Blancos, Julen Lopetegui, transmeton Periskopi.

Kolumbiani u largua edicionin e kaluar për te Bayern Munich pas problemeve që kishte me Zidane.

Ai është i huazuar për dy sezone te gjermanët, por ka shprehur dëshirën që të rikthehet këtë verë te Reali.

James shpreson se me largimin e Ronaldos dhe Zidane ai mund të ketë tani një vend në formacionin startues të Julen Lopeteguit. /Periskopi/
Image result for james rodriguez real madrid