Përplasje Macron-Bolsonaro në lidhje me zjarret në Amazonë

Periskopi.com Lajme

Ka filluar një përplasje e fortë në “Twitter” mes Emanuel Macron dhe Jair Bolsonaro në lidhje me mbrojtjen e Amazonës.

Presidenti francez lëshoi alarmin mbi krizën ndërkombëtare që përbëjnë zjarret në pyet e Brazilit, duke i kërkuar G7-ës që ta fusë këtë çështje në axhendën e takimit të saj.

Por kolegu i tij brazilian e ka akuzuar se po përpiqet të përdore sensacionalizmin për interesa politike dhe personale, duke treguar për më tepër një mentalitet kolonialist.