Temperaturat do të rriten deri në 250 gradë, Hawking thotë se bota po shkon drejt kijametit

Temperaturat do të rriten deri në 250 gradë, Hawking thotë se bota po shkon drejt kijametit

Shkencëtari Hawking ka lëshuar një tjetër deklaratë nga ato që mund të cilësohen me plot gojën si bomba. Ai ka dhënë një intervistë për BBC me rastin e 75 vjetorit të ditëlindjes së tij.

Vendimi i Trump për të tërhequr SHBA-në nga marrëveshja e Parisit për klimën, mund ta bëjë tokën si Venusi, me temperatura deri në 250 gradë. Jemi pranë pikës ku ngrohja globale do të jetë e pakthyeshme.

Zgjedhja e Trump mund të shtyjë Tokën të bëhet si Venusi me temperatura 250 gradë dhe shi prej acidi sulfurik’.

Për shkencëtarin e kozmosit ’ndryshimi klimatik është një nga rreziqet më të mëdha që njerëzimi duhet të përballojë dhe nëse duam ta ndalojmë duhet ta bëjmë tani”, – ka thënë ai.

Kjo nuk është deklarata e parë bombë që Hawking jep, pasi vetëm disa muaj më parë ai ka thënë se duhet të largohemi sa më parë nga Toka.

Shpërndaje në: