Tetë të vrarë në Ukrainën lindore brenda 24 orëve

Periskopi.com Lajme

Të paktën tetë persona janë vrarë në rajonin Donetsk të Ukrainës lindore të enjten, me rreth 19 të plagosur nga sulmet.

Pavlo Kyrylenko, guvernatori i rajonit, tha se vdekjet u raportuan dje në Bakhmut, Toretsk, Orlivka, Hirnyk dhe Soledar.

“Është e pamundur të përcaktohet numri i saktë i viktimave në Mariupol dhe Volnovas. Të gjithë rusët do të jenë përgjegjës për krimet e tyre në tokën tonë”, tha ai.

Ndërkohë, u raportua se raketat goditën rajonin Dnipropetrovsk të Ukrainës qendrore gjatë natës.

Thuhet se rreth 40 raketa u qëlluan në një zonë banimi në rajon, duke shkatërruar gjashtë shtëpi dhe disa ndërtesa tregtare.