The Times: Shqipëria, ‘rivale’ e Greqisë dhe Kroacisë në turizëm, si po “joshen” britanikët në TikTok

Periskopi.com Lajme

Britanikët po dynden gjithnjë e më shumë drejt Shqipërisë. Prenotimet e fluturimeve për në Shqipëri janë rritur me 96%. Këtë dëshmon një artikull i prestigjiozes britanike “The Times” kushtuar turizmit në Shqipëri.

Teksa e përshkruan si një ‘rivale’ të fortë të Greqis dhe Kroacisë, “The Times” shkruan se Shqipëria po përballet me një fluks turistësh që vijnë nga Britania e Madhe për të vizituar vendet turistike në Shqipëri. Një nga indiciet e britanikëve për të ardhur në Shqipëri janë rrjetet sociale e sidomos TikTok, ku shfaqen video dhe imazhe nga plazhet e Shqipërisë, dhe jo vetëm.

“Videot e TikTok që shfaqin Ksamilin, një vendpushim plazhi me ujëra të kristalta, janë parë më shumë se 60 milionë herë. Është shtuar një tur për në qytetin e Korçës, si dhe një udhëtim shumëditor në “Rivierën Shqiptare” që përfshin plazhet e Durrësit, qytetit të Vlorës, Parkut Kombëtar të Llogarasë dhe qendrës së trashëgimisë botërore të UNESCO-s në Butrint”, shkruhet në artikull.

Nga të dhënat e marra nga linjat e fluturimit dhe platformat e rezervimeve, rezulton se prenotimet janë rritur me 96% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2019.

“The Times” shkruan se një tjetër faktor nxitës për britanikët janë çmimet e ulëta në Shqipëri, teksa krahason një drekë dhe disa produkte me Spanjën dhe Greqinë.

Artikulli i plotë i “The Times”:

Ujëra të pastër kristal, vende të trashëgimisë botërore të UNESCO-s dhe rastësisht dëgjohen zëra britanikë. Shqipëria po përpiqet të luftojë krimin e organizuar dhe po përballet me Greqinë dhe Kroacinë për turizmin që po lulëzon sërish pas pandemisë. Linjat ajrore po rrisin fluturimet, kompanitë e pushimeve po prezantojnë ture të reja dhe grupet kryesore të hoteleve po prezantojnë prona të reja në vend. Ekspertët e udhëtimit thonë se media sociale është një forcë e fortë që lidhet me rritjen e interesit.

“Ka shumë përdorues të mëdhenj të mediave sociale dhe kanë përfituar nga kjo. Në të kaluarën shumë interes ishte nga njerëzit që do të zbulonin Shqipërinë si vend me të kaluar komuniste. Tani e shohin në foto, dëgjojnë për të dhe e kuptojnë se është vend mahnitës për bregdetin dhe bukurinë natyrore,” tha Ellie Marr, një specialiste për Shqipërinë në Regent Holidays.

Videot e TikTok që shfaqin Ksamilin, një vendpushim plazhi me ujëra të kristalta, janë parë më shumë se 60 milionë herë. Ellie Marr, e cila sapo është kthyer nga pushimet e saj familjare në vend, tha se ishte diversiteti i peizazheve, duke përfshirë vijën e bukur bregdetare, që e tërhoqi atë.

“Për sa i përket peizazhit, është një kombinim i Greqisë, Kroacisë dhe Malit të Zi. Plus ka një histori vërtet magjepsëse që, me të kaluarën e afërt komuniste, e bën atë tepër intriguese”, tha Marr.

Skyscanner, platforma më e madhe e prenotimeve të fluturimeve në botë, tha se rezervimet për në Shqipëri janë rritur 96 për qind, krahasuar me të njëjtën periudhë të 2019-ës, viti i fundit i udhëtimeve para pandemisë.

EasyJet kishte planifikuar të nisë fluturime direkte tre herë në javë nga Gatëick në Tiranë, në maj 2020, por kjo u vonua për shkak të pandemisë. Linja ajrore tani bën fluturime direkte gjashtë herë në javë.

Në të gjitha linjat ajrore numri i fluturimeve drejt vendit është rritur. Në korrik 2019, 76 fluturime, me 14,000 pasagjerë, u nisën nga Britania e Madhe për në Shqipëri, sipas Cirium, një kompani analitike fluturimi. Ky numër u rrit në 207 muajin e kaluar, me 39,600 vende.

“Kroacia, Mali i Zi dhe Sllovenia kanë qenë të gjithë jashtëzakonisht të zënë këtë verë me disponueshmërinë në fund,” tha Tom Barber, bashkëthemeluesi i kompanisë Original Travel që bën matjen e fluksit të turistëve.

“Jemi të sigurt se do të fillojë të ketë një vërshim në Shqipëri. Sigurisht që ne po e shtyjmë atë si një alternativë dhe si një opsion i shkëlqyeshëm për një pushim me makinë me shumë aventura”, vijoi Tom.

ToursByLocals, e cila operon në disa vende të Evropës, ka dëshmuar një rritje gjatë muajve të fundit të britanikëve që rezervojnë turne për pushime në Shqipëri. Është shtuar një tur për në qytetin e Korçës, si dhe një udhëtim shumëditor në “Rivierën Shqiptare” që përfshin plazhet e Durrësit, qytetit të Vlorës, Parkut Kombëtar të Llogarasë dhe qendrës së trashëgimisë botërore të UNESCO-s në Butrint.

Celia Silvani, 31 vjeç, e cila ka rezervuar një udhëtim për në fund të muajit, tha: “Jam frymëzuar nga numri i TikToks që kanë parë në faqen time ‘For You’ për rivierën shqiptare. Duket absolutisht mahnitëse dhe pak më ndryshe nga ndoshta disa nga pjesët më të njohura të turizmit masiv të Evropës, ku nuk më pëlqen të shkoj.”

Silvani dhe bashkëshorti i saj do të shkojnë në Ksamil dhe Sarandë. “Ne do të fluturojmë për në Korfuz dhe do të marrim tragetin atje, kështu që do të arrijmë të kombinojmë dy vende në një udhëtim. Jam shumë e emocionuar dhe shpresoj që të përmbush pritshmërinë time shumë të madhe të bazuar në TikTok.”

Një tjetër faktor nxitës i kërkesës, janë cmimet e ulëta në Shqipërisë.

“Është me të vërtetë një nga destinacionet ku mund të shpenzosh më pak në Evropë. Ju mund të gjeni një vakt me tre pjata për 10 euro në disa vende. Plus, mund të gjeni një gotë verë për 2 euro dhe një birrë për 1,50 euro”, tha Marr.

Çmimet

Shqipëri

Vakti me tre pjata për dy persona në restorant të nivelit të mesëm: 22 paund (3,000 lekë)
Birrë vendase (0,5 litër): 1,10 paund (150 lekë)
Shishe verë në supermarket (mesatarja): 5,30 paund (728 lekë)

Spanjë
Vakt me tre pjata të nivelit të mesëm për dy persona: 42,32 paund (50 €)
Pije birrë shtëpiake (0,5 litër): 2,12 paund (2,50 €)
Shishe verë në supermarket: 4,23 paund (4,99 €)

Greqi
Vakt me tre pjata të nivelit të mesëm për dy persona: 33,86 paund (40 €)
Birrë (0,5 litër): 3,39 paund (4 €)
Shishe verë në supermarket: 5,08 paund (6 €)