The Weeknd thyen rekordin “Guinness”, artisti më i dëgjuar në planet

The Weeknd thyen rekordin “Guinness”, artisti më i dëgjuar në planet

Këngëtari The Weeknd është artisti më i njohur dhe më i dëgjuar në botë sipas Librit të Rekordeve Botërore Guinness.

Kanadezi 33-vjeçar, emri i vërtetë i të cilit është Abel Tesfaye, vendosi dy rekorde të reja botërore Guinness, shumica e dëgjuesve mujorë në Spotify në 111.4 milionë duke u bërë artisti i parë që e arrin këtë shifër.

Dhe kjo nuk është e gjitha. Kënga Blinding Lights e 2020 e Weeknd është kënga më e dëgjuar në Spotify e të gjitha kohërave, me më shumë se 3.47 miliardë dëgjime.

Blinding Lights është gjithashtu kënga më e gjatë e klasifikimit në ‘Billboard Hot 100’ e të gjitha kohërave me një total prej 90 javësh në tabelë pavarësisht faktit që Grammy e hodhi poshtë këngën.

Në mënyrë mbresëlënëse, askush nuk i afrohet as suksesit të The Weeknd.

Shakira është më afër me 81.6 milionë dëgjues, e ndjekur nga Ariana Grande me 80.6 milionë dëgjues, Taylor Swift me 80.2 milionë dëgjues dhe Rihanna me 78.5 milionë dëgjues.

Shpërndaje në: