Thëniet e John Lenon’it që ende janë aktuale në këtë botë të trazuar (Foto)

Periskopi.com Kulturë

Më 8 dhjetor 1980, John Lennon u qëllua katër herë në pjesën e prapme jashtë ndërtesës së tij në New York City.

Ai ishte 40 vjeç kur u qëllua, raporton “The Independent”, transmeton Periskopi.

7 ditë pas vdekjes së tij, miliona njerëz ndaluan rutinat e tyre të përditshme për të respektuar kërkesën e Yoko Ono (ish e dashura e Lenonit) për dhjetë minuta heshtje në përkujtim të kontributeve të tij.

john-lennon.jpg

the-beatles-touring-years.jpg

30,000 njerëz u mblodhën në Liverpool, 225,000 në Central Park të Neë York City. Radiot heshtën gjithashtu.

Kjo forcë e dashurisë për këtë njeri ka bërë që shumë njerëz t’i përgjigjen kërkesës së të dashures së Lenonit.

Aktivizmi i tij i hapur politik e ka bërë atë një lajmëtar për ata që e kanë dëshiruar aq shumë paqen globale dhe kënga e tij “Imagine” është bërë himni i tyre shumëvjeçar; ajo u rikthye në Listat e Mbretërisë së Bashkuar në numrin 18 në 2012 pasi Emeli Sandé regjistroi një mbulesë për Olimpiadën Verore 2012 në Londër.

Trashëgimia e tij është e përjetshme, megjithëse prania e tij është aq e humbur.

Edhe pse figura e tij është shume e  njohur për publikun por jeta e tij ende është e errët. Më poshtë mund të lexoni disa nga sentencat e tij të famshme që kanë dalur në publik para një kohe të shkurtër:

“Një ëndërr që ëndërroni vetëm është vetëm një ëndërr. Një ëndërr që ëndërroni së bashku është realitet”.

“Nëse të gjithë do të kërkonin paqe në vend të një televizioni tjetër, atëherë do të kishte paqe”.

“Ju ose lodhuni duke luftuar për paqe, ose vdisni”.

“Ne të gjithë kemi Hitlerin tek ne, por ne gjithashtu kemi dashuri dhe paqe. Pra, pse të mos i japim paqes një shans edhe një herë?”

“Kemi këtë dhuratë dashurie, por dashuria është si një fabrikë e çmuar …. Ju duhet ta ujitni atë. Ju duhet të kujdeseni për të dhe ta ushqeni atë”.

“Ajo që duhet të bëjmë është të mbajmë të gjallë shpresën, sepse pa të ne do të fundosemi”.

“Nëse dikush mendon se dashuria dhe paqja është një klishe që duhet të mbetet pas në vitet gjashtëdhjetë, ky është problemi i tij. Dashuria dhe paqja janë të përjetshme”.

“Unë nuk mund t’ju zgjoj, ju mund të zgjoheni, unë nuk mund t’ju shëroj, ju mund të shëroheni”.

“Shoqëria jonë udhëhiqet nga njerëz të çmendur për qëllime të çmendura. Mendoj se po i drejtojmë maniakët për qëllime maniakale dhe mendoj se unë jam i detyruar të largohem si i çmendur për ta shprehur atë”./Periskopi/