Thonj dhe flokë të dobët? Këtu janë ushqimet që duhet të konsumoni për t’i forcuar

Periskopi.com Zoya

Të kesh flokë të dobët do të thotë të rrisësh rrezikun e rënies dhe kjo mund të çojë në pasoja të rëndësishme psikologjike për personin. Kjo pasi, zakonisht, humbja e tepërt e flokëve është simptomë e një problemi themelor dermatologjik, pasi flokët kryesisht bien kur cikli i jetës së tij është shkurtuar nga ndryshimet që kanë shndërruar strukturën e saj.

Shkaqet e flokëve të dobët

Shumicën e kohës ne flasim për karakter trashëgues edhe nëse burrat janë mesatarisht më të prekur se gratë. Rënia e flokëve ndodh kryesisht gjatë moshës së tretë të një personi, por gjithnjë e më shumë të rinj fillojnë të humbasin flokët që në moshë të re.

Një nga shkaqet kryesore të brishtësisë së flokëve përfaqësohet nga mikroinflamacionet e lëkurës, të theksuara nga prania e qelizave imunoinflamatore, të cilat ndryshojnë strukturën e flokëve. Zbokthi, kruajtja, thatësia e epidermës janë vetëm disa nga problemet që lidhen me këto mikroinflamacione. Edhe marrja e zgjatur e disa ilaçeve me kalimin e kohës mund të minojë ekuilibrin strukturor të kokës, duke çuar në një rrallim progresiv.

Ushqimet e rekomanduara kundër rënies së flokëve

Ushqimi i duhur i flokëve është baza e mbrojtjes së tyre dhe për të lejuar këtë duhet të prezantojmë ushqimin e duhur brenda trupit tonë. Ja cilat janë:

– aminoacidet paraqesin substratin për sintezën e keratinës e cila është proteina strukturore e flokëve; mungesa ushqyese e këtyre aminoacideve mund të përcaktojë edhe brishtësinë dhe rrallimin e flokëve. Këta elementë janë kryesisht të pranishëm në proteinat e drithërave, të cilat për këtë arsye duhet të konsumohen me bollëk;

– vitaminat: vitaminat më të rëndësishme për të ruajtur shëndetin dhe flokët janë veçanërisht ato të kompleksit B përfshirë B5 (acid pantothenik) i njohur si vitamina anti-rënie për efektin e saj mbrojtës në lëkurën e kokës. Kjo përbërje është e pranishme si në produktet bimore ashtu edhe në ato shtazore. Vitamina B6 është e dobishme për katalizimin e përdorimit të aminoacideve të squfurit në nivelin e flokëve, dhe gjithashtu vepron duke kundërvepruar veprimin e 5-alfa reduktazës e cila është një enzimë aktive në shndërrimin e testosteronit në DHT. Vitamina H dhe PP janë thelbësore për sintezën e flokëve, duke ruajtur integritetin e lëkurës së kokës. Të dy janë të pranishëm në vezë dhe mish. Vitamina C rrit sintezën e proteinave strukturore të flokëve, dhe përmbahet gjerësisht në ushqimet bimore, veçanërisht agrumet;

– disa fitoestrogjene të tilla si izoflavonet e pranishme në ushqime me bazë bimore, të tilla si frutat, perimet, bishtajoret, soja, etj., veprojnë si faktorë parandalues ​​për rrallimin e flokëve.

Shkaqet e thonjve të dobët

Dobësia e thonjve është dhënë nga disa ndryshime strukturore që ndodhin kur trupit i mungojnë lëndë ushqyese të caktuara ose pas traumave dermatologjike.

Veçanërisht, brishtësia e thonjve varet mbi të gjitha nga mangësitë e vitaminës, në veçanti të vitaminës A, vitaminës B6, vitaminës C, vitaminës E. Ato asnjëherë nuk duhet të mungojnë nga trupi ynë pasi janë përgjegjëse për shumicën e proceseve jetësore të trupit tonë.

Studimet e fundit shkencore madje tregojnë se mungesa e një prej këtyre elementeve mund të çojë në një brishtësi të thonjve.

Ushqime të rekomanduara për thonjtë e dobët

Thonjtë duhet të forcohen përmes një diete të shëndetshme dhe të ekuilibruar. Në veçanti, këta elementë nuk duhet të mungojnë:

Aminoacidet thelbësore si fenilalanina, triptofani, treonina, izoleucina, metionina, arginina dhe lisina.

– aminoacidet e squfurit si cisteina, homocisteinina dhe taurina;

– vitamina të tilla si vitamina A, vitamina E, vitamina C, vitamina B6;

– minerale të tilla si hekuri, bakri, seleni, zinku dhe silikoni.

Shpërndaje në: