Tronditje në qeverinë e Johnson, japin dorëheqjen dy ministrat e kabinetit britanik

Periskopi.com Lajme

Dy nga ministrat më të lartë të kabinetit britanik kanë dhënë dorëheqjen, një veprim që mund të sjellë fundin e udhëheqjes së kryeministrit Boris Johnson pas muajsh skandalesh.

Sekretari i Shëndetësisë Sajid Javid dhe ministri i Financave Rishi Sunak njoftuan dorëheqjet e tyre të martën, duke e zhytur në krizë qeverinë e Johnson.

Javid tha se kishte humbur besimin në aftësinë e Johnson për të qeverisur në interesin kombëtar pas një sërë skandalesh, duke thënë se ai “nuk mund të vazhdonte më me ndërgjegje të mirë”.

Johnson është akuzuar edhe ai nuk arriti të sqaronte një ligjvënës i cili u emërua në një pozicion të lartë pavarësisht pretendimeve për sjellje të pahijshme seksuale.