Trupat ruse rrëmbejnë burra vendas në qytetin e pushtuar, Enerhodar

Periskopi.com Lajme

Rusët në qytetin e pushtuar të Enerhodar, në rajonin e Zaporizhzhia, kanë rrëmbyer disa burra vendas, duke i marrë me duar të lidhura në një “drejtim të panjohur”, raporton agjencia e lajmeve Interfax duke cituar shërbimin për shtyp të administratës Zaporizhzhia.

Shërbimi rajonal i shtypit tha se ushtria ruse erdhi në apartamentet e burrave dhe i mbajti banorët e tjerë nën kërcënimin e armëve, ndërsa u lidhte duart dhe i merrte ata, sipas Interfax.

Shërbimi i shtypit tha gjithashtu se ushtria ruse po planifikonte të organizonte një referendum për të hedhur bazat që Enerhodar të bashkohej me Federatën Ruse.