Ua rikujtojmë me emra: Deputetët e VV’së që s’dhanë sot votë për Trustin

Ua rikujtojmë me emra: Deputetët e VV’së që s’dhanë sot votë për Trustin

Projektligji për Trustin nuk kaloi sot në Kuvendin e Kosovës. Ishte pushteti i Vetëvendosjes, me shumicë në Kuvend që nuk dhanë as edhe një votë pro tërheqjes së 30 për qindëshit të mjeteve. Aty deri në moment të fundit, u qëndroi përballë ‘lideri suprem’, Albin Kurti, shkruan Periskopi.

S’ka Trust. Është fjalia të cilën mbetëm ta shkruajmë pas përmbylljes së votimit të sotëm. Prej 102 deputetëve sa ishin në sallë, veç 45 votuan pro (përfshirë PDK’në, LDK’në dhe disa deputetë nga komunitetet). Ndërsa u dhanë 57 vota kundër Projektligjit në fjalë, përfshirë këtu krejt VV’të e pranishëm.

Fatmir Humolli që vazhdimisht e përsëritë se nuk është anëtar i Vetëvendosjes, abstenoi.

Ndërsa në sallë munguan: Haki Abazi, Adriana Matoshi, Vasfije Krasniqi e Labinotë Demi-Murtezi.

Po ua rendisim këtu emrat e të gjithë deputetëve të VV’së që votuan kundër:

-Mimoza Kusari Lila

-Armend Muja

-Haxhi Avdyli

-Fatmire Kollçaku

-Adnan Rrustemi

-Avni Dehari

-Mufail Bajçinovci

– Arjeta Fejza

– Artan Abrashi

-Adelina Grainca

-Agon Batusha

-Alban Bajrami

-Arber Rexha

-Arbëreshe Kryeziu

-Ardian Gola

-Arieta Rexhepi

-Arta Bajralia

-Besim Muzaqi

-Burim Meta

-Dimal Basha

-Drita Millaku

-Driton Hyseni

-Ekrem Mustafa

-Eman Rrahmani

-Enver Dugolli

-Enver Haliti

-Fitim Haziri

-Fitim Uka

-Fitore Pacolli

-Fjolla Ujkani

-Gani Krasniqi

-Gazmend Gjyshinca

-Gramos Agusholli

-Halil Thaçi

-Hydajet Hyseni

-Jahja Kokaj

-Jeta Statovci

-Jetmire Vrenezi

-Luan Aliu

-Milazim Salijaj

-Mirlinda Sadiku

-Mirsad Shkreta

-Nijazi Isaku

-Saranda Bogujevci

-Shqipe Isufi

-Shqipe Selimi

Tinka Kurti

Valon Ramadani

-Vendenis Lahu

-Visar Korenica

-Yllza Hoti

 

 

Shpërndaje në: