Ukraina merr sisteme të fuqishme raketore nga SHBA e Gjermania

Periskopi.com Lajme

Ukraina ka marrë më shumë sisteme raketore më të fuqishme gjermane dhe amerikane si pjesë e një dërgese të armëve me precizitet të lartë të premtuar nga aleatët e saj, njoftoi sot ministri i mbrojtjes i Ukrainës, Oleksiy Reznikov.

Që nga fillimi i pushtimit rus, qeveria në Kiev i ka bërë thirrje Perëndimit të dërgojë artileri me rreze të gjatë për të kthyer valën e luftës dhe për të sulmuar linjat e furnizimit dhe depot ruse të armëve.

Moska akuzon Perëndimin për zgjatjen e konfliktit duke dërguar armë dhe përdor dërgesat e armëve me rreze të gjatë si justifikim për pushtimin e një territori shtesë ukrainas.

“Ukraina mori katër sisteme të tjera amerikane HIMARS. I jam mirënjohës presidentit amerikan, sekretarit të mbrojtjes dhe të gjithë amerikanëve për forcimin e ushtrisë ukrainase”, ka shkruar ministri ukrainas në Twitter.

Sistemet HIMARS kanë një rreze më të gjatë dhe janë më të sakta se armët ukrainase të epokës sovjetike, duke lejuar ushtrinë ukrainase të synojë objektivat që më parë ishin shumë larg.

Sipas vlerësimeve të ekspertëve, Ukraina tashmë përdor disa dhjetëra HIMARS.

Ushtria ukrainase mori gjithashtu tri sisteme MARS II, versioni gjerman i M270 MLRS amerikan.

Prodhuesi i sistemit, Kraus-Maffei Wegmann, thotë se MARS II ka një rreze veprimi deri në 70 kilometra, në varësi të municionit të përdorur.

Ukraina ka marrë tashmë aviatorë Panzerhaubitze 2000 nga Gjermania, dhe në fund të korrikut ministrja e Mbrojtjes gjermane Christina Lambrecht njoftoi dorëzimin e pesë sistemeve antiraketë Gepard.

Kievi njoftoi më herët se, ndër të tjera, i nevojiten një mijë obusë, 500 tanke dhe një mijë dronë për të zmbrapsur sulmin rus.

Britania e Madhe, Franca, Norvegjia dhe Polonia dërguan gjithashtu sisteme artilerie në Ukrainë.