Ushqimet më të mira që largojnë stresin

Ushqimet më të mira që largojnë stresin

Definitivisht secili ka nevojë për energji pas një periudhe stresuese.

E pikërisht këtë gjë, që më pas iu kthehet në lumturi mund ta merrni me këto tri ushqime.

Arrat

Një grusht arra mund të ketë shumë kalori dhe përmbajtja e yndyrës nuk është gjithashtu e papërfillshme, por ato janë yndyrna të mira me të cilat po ushqeni trupin tuaj.

Të njëjtat ju përcjellin energji dhe gjithashtu ulni presionin e gjakut, i cili tenton të rritet në qiell, veçanërisht në kohë stresi.

Kos me manaferra

Edhe më të qetët mes nesh do të këshilloheshin që të mos kërkojnë një kos të paketuar të mbushur me përmirësues shije dhe ëmbëlsues në seksionin e frigoriferit, por ata që duan ta trajtojnë veten me diçka të mirë në periudha stresuese mund të gatuajnë shpejt vetë një rostiçeri frutash.

Thjesht përpunoni kuarkun ose jogurtin organik me disa fruta dhe shijojeni.

Kjo i jep trupit tuaj shumë proteina dhe kalcium, të cilat i nevojiten për të prodhuar lajmëtarë biokimikë, të ashtuquajtur neurotransmetues, që ju vendosin në humor të mirë.

Vitaminat nga manaferrat gjithashtu kujdesen për një sistem të fortë imunitar, i cili mund të vuajë në kohë stresi.

Salmoni

Salmoni mund të mos jetë i krahasueshëm me çokollatë, por është një mijë herë më i shëndetshëm!

Është një burim shumë i mirë i acideve yndyrore omega-3, të cilat nga ana tjetër janë të rëndësishme për të mbajtur nën kontroll hormonet e stresit si kortizoli dhe adrenalina.

Rastësisht, qetësia nuk është e rëndësishme vetëm për të qëndruar i shëndetshëm mendërish, por kushdo që vazhdimisht vuan nga një nivel i lartë i hormoneve të stresit ka një rrezik në rritje për të qenë mbipeshë, apo edhe për të zhvilluar sëmundje kardiovaskulare.

Shpërndaje në: