Usyk për luftën në Ukrainë: Jam lutur të mos qëllohet askush

Periskopi.com Sporti

Kampioni i botës në peshën e rëndë, ukrainasi Oleksandr Usyk, tregoi përvojën e vështirë që pati në luftën e Ukrainës kundër Rusisë.

Kur Vladimir Putin vendosi që Rusia pushtoi Ukrainën, Usyk vendosi të linte mënjanë dorezat dhe mori armët për të mbrojtur vendin e tij, megjithatë, përvoja ishte e vështirë.

“Çdo ditë që isha atje, vetëm lutesha dhe i kërkoja Zotit që askush të mos përpiqej të më vriste, që askush të mos vinte dhe të më qëllonte. Unë thjesht po lutesha gjithashtu që ai të mos më lejonte të qëlloja askënd,” i tha ai mediave gjatë promovimit të përleshjes me Anthony Joshua.

Usyk ishte në luftë për dy muaj, pastaj e thirrën të punësuarit dhe ai duhej të largohej nga vendi i tij, megjithëse nuk donte, por të njëjtit e inkurajuan, përveç që mori mbështetje nga ushtria dhe institucionet e tjera të atdheut.

“Unë nuk doja të largohesha. Nuk doja të largohesha nga vendi im. Në një moment shkova në spitalin ku ndodheshin ushtarët e plagosur dhe më kërkuan ta bëja këtë luftë për vendin tonë. Më thanë se duke bërë këtë. Do të ndihmoja më shumë sesa duke qëndruar”, tha Usyk.

Usyk do të mbrojë titujt IBF, WBO dhe WBA më 20 gusht kundër Anthony Joshuas në Arabinë Saudite.