Vdes aktori Leslie Phillips në moshën 98-vjeçare

Vdes aktori Leslie Phillips në moshën 98-vjeçare

Aktori Leslie Phillips, i cili ishte i njohur për paraqitjen në filmat Carry On, ka vdekur në moshën 98-vjeçare pas një sëmundjeje të gjatë.

Phillips ishte gjithashtu i njohur për fansat e rinj si zëri i Kapelës së Sorting në filmat e Harry Potter.

Gruaja e tij Zara tha për Sun: “Kam humbur një bashkëshort të mrekullueshëm dhe publiku ka humbur një showman vërtet të madh, ka raportuar BBC.

“Ai ishte thjesht një thesar kombëtar. Njerëzit e donin atë. Ai ishte i turmës kudo që shkonte.”

Phillips luajti në më shumë 200 filma, seri televizive dhe radiofonike gjatë karrierës së tij tetë dekadash.

Ai ishte i njohur për frazat tërheqëse si “Ding dong”, “Unë them” dhe “Epo, përshëndetje”.

Për 17 vjet ai u shfaq së bashku me Ronnie Barker dhe Jon Pertwee në emisionin hit në radio BBC The Navy Lark.

Agjenti i Phillips, Jonathan Lloyd, konfirmoi se aktori komik vdiq i qetë në gjumë të hënën.

Shpërndaje në: