Vendi ku ishte rritur Bryant, bën gjest të madh për të

Periskopi.com Sporti

Federata e basketbollit italian ka bërë një gjest të madh për basketbollistin e vdekur, Kobe Bryan.

Italia ishte vendi ku u rrit Bryan, i cili do të kujtohet për një javë të tërë. Federata italiane e basketbollit, ka urdhëruar që të hënën të mbahet një minutë heshtje për të gjitha ndeshjet, “në cdo kategori për tërë javën”, përcjell Periskopi.

Bryant jetoi në Itali midis moshës 6 dhe 13 vjeç ndërsa babai i tij, Joe Bryant, luajti për disa ekipe në vend, ai foli rrjedhshëm italisht dhe shpesh tha se do të ishte një “ëndërr” për të luajtur në vend.

Kjo ëndërr thuajse u realizua kur Bryant gati u bashkua me Virtus Bologna në 2011 gjatë një mbyllje në NBA, vetëm që marrëveshja të prishej.

Bryant, 18 herë NBA All-Star që fitoi pesë kampionate dhe u bë një nga basketbollistët më të mëdhenj të brezit të tij gjatë një karriere 20-vjeçare me Los Angeles Lakers, vdiq të dielën me vajzën e tij 13-vjeçare, Gianna, në një përplasje helikopteri afër Calabasas, California. /Periskopi/

 

Shpërndaje në: