Veseli po kritikon EULEX-in, Thaçi i jep medalje të meritave ish shefit të saj

Periskopi.com Lajme

Hashim Thaçi ka njoftuar në profilin e tij në Facebook se e ka dekoruar ish shefin e Eulexit dhe ish komandantin e KFOR-it, z.Xavier Bout de Marnhac me medalje presidenciale të meritave, shkruan Periskopi.

Thaçi thotë se ai “dha kontribut të çmuar për forcimin e paqes dhe stabilitetit në vendin tonë.”

Ky dekorim vije pas një varg kritikash që kishte bërë kryetari i ish partisë së presidentit, Kadri Veseli, në drejtim të misionit ndërkombëtar në fjalë. Veseli e kishte justifikuar nismën për tribunalin special që do t’i hetonte dhe gjykonte krimet e kryera nga forcat serbe duke thënë se drejtësia ndërkombëtare kishte dështuar.

Ky është postimi i z.Thaçi:

Me Medaljen Presidenciale të Meritave, sot e dekorova edhe ish-komandantin e KFOR-it dhe më pas ish-shef i EULEX-it në Kosovë, Xavier de Marnac. Ai dha kontribut të çmuar për forcimin e paqes dhe stabilitetit në vendin tonë. HTH

Shpërndaje në: