‘Vetëvrasja e të riu në Fier pasi ishte ndarë nga e dashura’, vjen rrëfimi i shokut të tij

‘Vetëvrasja e të riu në Fier pasi ishte ndarë nga e dashura’, vjen rrëfimi i shokut të tij

Eneo Ferko është 20-vjeçari që i dha fund jetës duke pirë fostoksinë.

Ngjarja e rëndë ndodhi ditën e djeshme në qytetin e Fierit. Një prej miqve të tij ka treguar se ai para se të pinte helmin i dërgoi një video ish-të dashurës së tij, duke i thënë se do i jepte fund jetës, por ajo qëndroi indiferente.

Ai ka thënë se i ka qëndruar pranë momentet e fundit teksa Eneo luftonte mes jetës e vdekjes në spital dhe shpreh revoltë ndaj një vajze, e cila ishte e dashura e Eneos dhe që mund të kishte parandaluar këtë tragjedi.

Miku i 20-vjeçarit bën me dije se Eneo dhe vajza nga Peqini, Edlira C. kishin jetuar bashkë për një farë kohe në një banesë në Fier, ndërsa prindërit e të ndjerit ishin ndarë nga njëri-tjetri.

Eneo ishte i dashuruar me këtë vajzë, por nuk fliste kurrë me miqtë e tij për të. Madje, siç është mësuar më vonë. Eneo i ka dërguar Edlirës edhe një video ku i tregonte se do të vriste veten, por ajo nuk ka reaguar.

Në një komunikim me JOQ.al, i afërmi i Eneos tregon gjithçka që ka ndodhur atë ditë të kobshme.

“Eneo punonte në një rrobaqepësi dhe në mëngjes e ngre mamaja për në punë, por ai i tha se ishte i lodhur dhe nuk shkoi në punë.

Ndërkohë e ëma iku vetëm dhe në drekë, kur erdhi nga puna e gjeti në shtëpi. I dha lekë për të paguar dritat. Ai iku të paguante dritat dhe rrugës blen dhe helmin. Duke shkuar për në shtëpi, afro 50 metra, e pi një kokërr.

Ndërkohë që ishte duke fol me Edlirën, pi kokrrën, i dërgon videon Edlires dhe shkon në shtëpi. Rreth orës 13:00 në drekë i tregon direkt mamasë që e piu se nuk e shtynte dot më.

E merr e ëma me urgjencë dhe e çon në spital brenda 15 minutave. Në orën 3:30 të mëngjesit dha shpirt”, – rrëfen miku i Eneos.

Ai gjithashtu bën me dije se Edlira është rreth 17-vjeçe, e ka një mesazh për të:

Eneo, vellai jon, zgjodhe rrugen me te padrejte per ty dhe per ne. Zgjodhe fostoksinen o vella per Edliren tende. Po si nuk e kuptove?

Si nuk na u hape per ate te perdale, per ate femer pa shpirt qe i kishe derguar dhe videon o drite! Si nuk beri asgje ajo per ty o yll, por shijonte pamjet kur ti pije ate helm!

Edlira C., nga Peqini, ti mund ta ndalje kete njeri. Ishe pikerisht ti ajo qe mund ta mbaje vellain tone ne jete. Ndoshta je e lumturuar, ndoshta e pikelluar, por nga une ke kete mesazh:

“Mos pafsh dite te bardhe nga ky moment dhe mos vazhdo te maresh jete femijesh nga 20 vjec”. Te qofte dheu i lehte Eneo, o vella i vogel”.

Shpërndaje në: