Vëzhguesja e autopsisë së Deharit: Lëndimet ku i doli gjaku nuk janë nga shishja e mjaltit

Mjekja Latifi- Pupovci, e cila mori pjesë në autopsinë e Astrit Deharit si vëzhguese, ka thënë se shishja nga e cila dyshohet se humbi jetën aktivisti i VV-së, me gjak u gjetë në anën e kundërt, nga ajo që u tha se e kishte futur në fyt.

Periskopi.com Lajme

Ajo këto komente i bëri në emisionin “Interaktiv” të KTV-së, transmeton Gazeta Blic.

Sipas saj, shishja e mjaltit është mjeti i fortë për të cilin flitet në raport, nuk është e mundur të futet kaq thellë në grykën e njeriut sa të shkakton mbylljen e frymëmarrjes.

“Aty përshkruhen lëndimet e brendshme, ku thuhet se është lënduar gjuha dhe ka rrjedhur gjak, i cili nuk është gjetur në rrugët e frymëmarrjes, gjaku në shishe është përshkruar në pjesën që nuk ka qenë në gojë të Astritit. Pra ato lëndime që janë në gjuhë, nuk janë nga ky mjet”, shtoi Latifi-Pupovci.

“Mendoj se rasti i Astritit meriton një ekspertizë të pavarur, për arsye se është i lënduar shumë ky proces”.