Vjosa Osmani, Agim Bahtiri, Ilir Deda? Zëra që vetëm kokorasin!

Vjosa Osmani, Agim Bahtiri, Ilir Deda? Zëra që vetëm kokorasin!

Politologu, Xhemal Ahmeti në një prononcim për ‘‘GazetaBlic’’ ka komentuar deklaratat e bëra nga përfaqësuesit e tri partive në koalicion LDK-AKR-Alternativa (LAA), Vjosa Osmani, Agim Bahtiri e Ilir Deda, të cilët njëzëri janë shprehur kundër bashkëpunimit të koalicionit të tyre me PDK-në.

Ahmeti të tre këta zyrtarë të koalicionit LAA i ka quajtur si zëra jolegjitim të cilët janë aty vetëm që të zbavisin median por që asesi nuk duhet të merren seriozisht. Këtë e arsyeton Ahmeti, duke thënë se këta individë nuk mund të vendosin se partitë që ata i’u takojnë me kënd të qeverisin e me kënd jo.

‘‘Kush vendos se një parti shkon apo jo në ndonjë qeverisje? Mekanizmat e zgjedhura demokratike të një partie apo ndonjë person i veçantë i partisë, cilidoqoftë ai?’’, thotë Ahmeti, raporton Gazeta Blic.

Më tej, Ahmeti thotë se duhet të certifikohen zgjedhjet, pastaj të mbahen kuvendet e mbledhjet e partive me shefat e degëve e pastaj të flitet për koalicione, sepse në të kundërtën zërat e veçantë ‘’kot kokorasin’’, siç shprehet ai.

‘‘… pa u certifikuar zgjedhjet, pa u mbajtur kuvendet, mbledhjet e partive me shefat e degëve dhe tjerët kot krrokasin persona të veçantë’’, thotë Ahmeti

Vjosa Osmani, sipas Ahmetit trajtohet gabimisht nga media si një zë pozitiv brenda LDK-së, sepse politika e saj dhe e njerëzve sikurse ajo mund të cilësohet si anti-LDK dhe faktorë që ka ndikuar në tkurrjen e kësaj partie dhe rrëzimin e qeverisjes Mustafa. Sipas tij, individë të tillë kanë bërë shkelje të rregullave të partive duke vënë partitë e tyre në presion për shkak të teorive të tyre personale.

‘‘Vjosa Osmani trajtohet gabimisht nga mediat. Ose vetëm njënashëm si zëri pozitiv i LDK-së. Është po aq politika e saj dhe kolegëve të saj anti-LDK që ndikoi në tkurrjen dhe humbjen e partisë dhe rënies e qeverisë që udhëhiqte LDK. Edhe kjo bën shkelje të rëndë të rregullave partiake kur futë nën presion partinë që të veprojë sipas teorisë së saj’’, u shpreh Xhemal Ahmeti.

Në anën tjetër Agim Bahtiri nuk mund të vendos për koalicionin LAA, sepse brenda këtij koalicioni fjalën kryesore e ka LDK dhe se AKR edhe po të vendos të mos shkoj në qeveri me PAN-in kjo nuk do të kishte ndonjë rëndësi të madhe, sepse nevojiten vetëm votat e LDK-së, thotë Ahmeti.

Politologu Ahmeti thotë se nuk bëhet fjalë që koalicioni LAA të futet në qeverisje me PDK-në sepse brenda PAN-it mandatar për kryeministër është Ramush Haradinaj nga AAK dhe se ky është një dallim i madh./GazetaBlic.com/

 

Shpërndaje në: