Vrasja e 18-vjeçares nga Ferizaj, Prokuroria do të kërkojë sërish paraburgim për dy të dyshuarit

Periskopi.com Lajme

Pas dy ditësh, bëhen dy muaj prej kur Gjykata Themelore në Ferizaj ka vazhduar paraburgimin për Dardan Krivaqën dhe Arbër Sejdiun, të cilët dyshohen për keqtrajtimin dhe vrasjen e 18-vjeçares Marigona Osmani.

Nga Gjykata kanë deklaruar për Express se Prokuroria Themelore ende nuk e ka bërë kërkesën për vazhdimin e paraburgimit.

“E nderuar, iu konfirmoj se Gjykata, nuk ka pranuar ende kërkesë nga Prokuroria lidhur me këtë rast”, ka deklatruar zëdhënësja Albënora Bekteshi.

Ndërkaq zëdhënësja e Prokurorisë Themelore në Ferizaj, Vjosa Bahtiu, ka deklaruar se do të paraqitet kërkesa për vazhdimin e masës së paraburgimit ndaj dy të dyshuarve.

“Referuar kërkesës suaj për të dhëna, ju njoftojmë se për rastin në fjalë, Prokuroria Themelore në Ferizaj, do të paraqesë kërkesë për vazhdimin e masës së paraburgimit ndaj dy të dyshuarve“, ka deklaruar Bahtiu për KlanKosova.

Ndryshe, Marigona Osmani dyshohet se vdiq pasi i përjetoi dy ditë keqtrajtim mizor, ndërsa rasti është cilësuar si “vrasje e rëndë”.

Të dyshuarit ishin të njohur për policinë dhe prokurorinë edhe para vrasjes së 18-vjeçares, kjo për shkak të dosjeve që i kishin në polici.

Në njoftimin e Gjykatës Themelore të Ferizajt për caktimin e masës së paraburgimit ndaj Krivaqës u tha: “I pandehuri më 22 gusht 2021, në Ferizaj, në banesën e tij me dashje, në mënyrë mizore për motive të ulëta, një natë përpara, ka ushtruar fillimisht dhunën psikike, pastaj edhe dhunë fizike, e cila ka vazhduar edhe ditën kritike, derisa e ndjera ka ndërruar jetë, ndërsa i pandehuri A.S. gjatë gjithë kohës ka qenë i pranishëm, në vendin e ngjarjes, e i cili edhe ka marr pjesë në ushtrimin e dhunës fizike dhe psikike, me këtë ka kontribuar në mënyrë të drejtpërdrejtë në kryerjen e veprës penale, gjegjësisht vdekjen e të ndjerës, dhe më pas të njëjtën e dërgojnë dhe e lënë në spitalin e përgjithshëm në Ferizaj, pa shenja jete, ndërsa dy të pandehurit ikin në drejtim të panjohur”, ka njoftuar gjykata.