Vritet një tjetër gjeneral rus në Donbas

Periskopi.com Lajme

Një gjeneral rus ka vdekur në Donbas, sipas medias shtetërore ruse, duke cituar kanalin Telegram të një korrespondenti të luftës të dielën.

Gjenerali rus u identifikua si Roman Kutuzov nga media shtetërore ruse dhe Forcat e Armatosura të Ukrainës, shkruan CNN, transmeton Klankosova.tv.

“Sipas kanalit Telegram të korrespondentit ushtarak Alexander Sladkov, Kutuzov, një vendas i Forcave Ajrore, udhëhoqi njerëzit në sulm dhe vdiq në betejë”.

Forcat e Armatosura të Ukrainës thanë gjithashtu se Kutuzov kishte vdekur.

“Gjeneralmajor Roman Kutuzov, komandanti i Korpusit të Parë të Ushtrisë (Orcs) të [DPR], është denazifikuar dhe çmilitarizuar zyrtarisht”, thanë të dielën Forcat e Armatosura të Ukrainës në një postim në Facebook.