Vuçiqi thotë se do të bisedojë me Putinin, ja për çka do të flasin

Periskopi.com Lajme

President serb Aleksander Vuçiq ka thënë se do të bisedojë me homologun rus Putin, ditën e mërkurë ose të enjten.

Ai tha se pret që të ketë një bisedë të mirë veçanërisht në lidhje me furnizimin me gaz, raporton PinkTv.

“Së pari, pres një bisedë të mirë dhe të kulturuar. Ka tre aspekte të asaj bisede. Më të rëndësishmet për ne janë sasia, çmimi dhe siguria e furnizimit. Dy aspektet e para janë kyçe, dhe i treti nuk varet vetëm nga rusët dhe ne, por edhe në bullgarët. Ne folëm tani për tani. Por kur i keni të gjitha, duhet të mbushni magazinat tuaja dhe atë që kemi marrë me qira në Hungari. Duhet të kujdesemi për këtë, veçanërisht për shkak të dhjetorit dhe janarit. Nuk kemi më mjaftueshëm thëngjill dhe potencial hidrocentral”, tha Vuçiq pas hapjes së Panairit Bujqësor, ku mori pjesë edhe kryeministri hungarez Viktor Orban.

Ai thekson se Bosnja e Hercegovina vendosi sanksione ndaj Rusisë, por se kjo nuk ka të bëjë fare me Republikën Srpska.

“As nuk i kanë pyetur, kanë votuar për të gjitha. Ne nuk jemi bashkuar në asnjë nga 23 deklaratat. Ata i janë bashkuar atyre masave nga 23, ne nuk i kemi bashkuar asnjërit. Dhe nuk është çudi që ne jemi objektivi i vetëm në Bruksel, ndaj i pyeta me shaka: “Çfarë po na bindni të bëjmë? Ne udhëhiqemi nga pavarësia dhe autonomia dhe të marrim vendime për interesat tona”, tha presidenti serb, transmeton gazeta Express.