Wijnaldum tregon arsyen e vertëtë pse u largua nga Liverpooli: “Ka gjëra që ndodhin prapa skenave, mbi të cilat nuk mund të ndikosh si lojtar”

Periskopi.com Sporti

Reprezentuesi Hollandez ka premtuar të sqarojë komentet e tij por do ta bëjë këtë pas Euro 2020 për të shmangur shpërqendrimet.

Wijnaldum është në 20 ditët e fundit të kontratës së tij me Liverpool dhe pritet të bashkohet me Paris Saint-Germain, i cili ofroi një paketë pagese më fitimprurëse sesa favoritët fillestarë për nënshkrimin e tij, Barcelona, transmeton Periskopi.

Liverpooli i Jurgen Klopp ishte i etur për të mbajtur 30-vjeçarin dhe i ofroi atij një marrëveshje të re për të qëndruar në Anfield.

Por Wijnaldum anuloi mundësinë për të mbetur një lojtar i Liverpool, për të habitur tifozët e Reds.
Në një intervistë me Voetbal International, Wijnaldum pranoi se ai është i trishtuar që po largohet nga Merseyside.

Ai tha: “Unë jam ende emocionues sepse në atë moment ti e kupton: Ishte ndeshja ime e fundit për Liverpool. Gjithashtu, fakti që para meje, shumë lojtarë u larguan që nuk morën diçka të tillë e bën atë të veçantë për mua.”

“Por sigurisht, nuk është vetëm kaq. Bëhet fjalë për shumë më tepër se kaq. Ka gjëra që ndodhin prapa skenave që nuk mund të ndikosh si lojtar. Unë do ta shpjegoj atë pas turneut sepse tani vetëm [Hollanda] ka rëndësi.

“Ajo që dua të them është se njerëzit në kompleksin stërvitor, stafi i klubit dhe shokët e mi të lojtarëve do të kishin dëshirë të më mbanin mua.

“Unë u tregova atyre pak më shumë. Pas kësaj, ata e kuptuan plotësisht vendimin tim. Kjo është e rëndësishme për mua.”

Shpërndaje në: