Zbulohen detaje tronditëse për sulmuesin e Stokholmit

Policia suedeze kishte njohuri për një vit të tërë rreth simpative që sulmuesi i Stokholmit kishte për ISIS-in, por kishte vendosur që të fokusohej në prioritete të tjera sepse nuk besonte se ai përbënte rrezik të madh.

Periskopi.com Lajme

Sulmuesi fanatik, 39-vjeçar, kishte fituar vëmendjen e policisë para shumë kohësh për shkak se glorifikimit që ia kishte bërë ISIS-it online, por hetuesit më pas kishin vlerësuar se ai ishte thjesht një simpatizues i xhihadit dhe se nuk besonin se ai ishte i rrezikshëm, transmeton Express.

Ai u arrestua të premten nën dyshimin se e ka organizuar sulmin me kamion, në të cilin u vranë katër persona.

Ai ishte i njohur për policinë dhe mbante propaganda të ISIS-it në laptopin e vet.

Shpërndaje në: