Zeka për dialogun Kosovë-Serbi: Është kah zihet një çorbë që s’kemi me mujtë me hangër 

Periskopi.com Lajme

Sot gjatë ditës është zhvilluar takimi i tretë mes Kurtit dhe Vuçiqit në Bruksel, shkruan Periskopi.

Presidenti serb ka dalur me një video në rrjetin socila ‘Instagram’, ku i ka njoftuar serbët për atë se çfarë u diskutua në takim.

Por Kurti nuk dha ndonjë shenjë pas takimit, këtë e kritikoi edhe analisti Milaim Zeka.

Ai tha se Kurti është shumë i mbyllur krahasuar me qeveritë e kalume në raport me dialogun. Madje ai tha se Kurti duhet të tregoj se çfarë po ‘zihet’ brenda dyerve të takimit, duke shtuar se “Është ka zihet një qorb që s’ kem me mujtë me hanger”

“Është duke shkuar shumë keq, sepse ky nuk po jep kurrfarë informacioni, po i injoron mediet, gazetarët, ky është shumë më i mbyllur sesa qeveritë e kalume në raport me dialogun. Vuciç po flet edhe para gazetarëve edhe para opininot, duhet me tregu cka po zihet brenda, ne e dijmë çka po zihet Është ka zihet një qorb që s’ kem me mujtë me hanger”, tha Zeka

“Kompromise shumë dhimbshme. Në qoftë se bëhët Aosociacioni me kometenca ekzektutive”

Kujtojmë se Qeveria e Kosovës ka dalur edhe me një deklaratë pas takimit, ku ka treguar detaje se çfarë është diskutuar.