Zelensky: Mbrojtje heroike është duke ndodhur në Donbas

Zelensky: Mbrojtje heroike është duke ndodhur në Donbas

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka thënë se se mbrojtja është që është duke vazhduar në Donbas është heroike.

Në fjalimin e tij të natës me video, ai pretendoi se forcat ruse nuk kanë bërë përparime të rëndësishme në rajonin lindor të Donbasit gjatë ditës së kaluar.

Kjo deklaratë del kundër pretendimeve ruse që thonë se kanë përparuar në zonat rreth Sievierodonetsk, një qytet strategjik kyç në betejën për Donbasin.

Zelenskyy thotë se rusët nuk e prisnin se do të kishin përball kaq shumë rezistencë dhe sipas tij tani po përpiqen të sjellin trupa dhe pajisje shtesë.

Në video, Zelenskyy tha gjithashtu se Ukraina planifikon të nxjerrë një “Libër të Ekzekutuesve”, të veçantë javën e ardhshme me informacione të konfirmuara për krimet e luftës të kryera nga ushtria ruse, shkruan Euronews,

Shpërndaje në: