Zemërthyese: Ja se si i trajton Australia kafshët e shpëtuara nga zjarret e tmerrshme (Foto)

Periskopi.com Galeria

“Madhështia e një kombi mund të vlerësohet nga mënyra se si i trajton kafshët.” – thoshte Mahatma Gandhi, një herë e një kohë.

Kriza e tmerrshme në Australi vazhdon me pyje të tëra të shkrumbuara në zjarr dhe me miliona hektarë që tashmë janë humbur, duke pasur një impakt të jashtëzakonshëm te kafshët dhe te bimët.

Por, në mes të këtij shkatërrimi u ndez një shpirt i madh i vullnetarëve zjarrfikës dhe banorëve të tjerë që u përpoqën me mish e me shpirt të shpëtonin kafshët, me akte të tilla të vogla heroizmi që po bëjnë xhiron e botës, përcjell Periskopi nga The Guardian.

Disa nga këto imazhe janë bërë emblematike për këtë sezon të tmerrshëm.

 

 

Shpërndaje në: