Zyrtare: Futbollisti nga Presheva do të luajë për Kosovën

Përfaqësuesja e Kosovës është përforcuar edhe me një futbollist tejet cilësorë.

Periskopi.com Sporti

Fjala është për mbrojtësin preshevar, Fidan Aliti i cili me plot sukses po luan në kampionatin kroat tek Slaven Belupo.

Aliti më parë është aktivizuar në kampionatin zviceran me skuadrën e madhe Luzern, ndërsa ai ka luajtur edhe për Sheriff Tiraspol.

Në një prononcim ekskluziv për Telegrafin, ish-anëtari i Kombëtares së Shqipërisë tregon për ftesën e Kosovës.

“Edhe zyrtarisht kam marrë ftesë nga Përfaqësuesja e Kosovës që t’i bashkohem dhe për këtë jam shumë i lumtur”, shprehet fillimisht Aliti.

“Ky vendim i marrë nga unë nuk është kundër Shqipërisë që kam luajtur atë, por është për ta ndihmuar Kosovën. Kemi biseduar edhe me FSHF dhe jemi akorduar që unë të jem pjesë e Kosovës”, deklaroi mbrojtësi i talentuar i cili ka zhvilluar dy ndeshje për Kombëtaren shqiptare.