Zyrtare: Ky është mbrojtësi më i mirë në Evropë

Periskopi.com Sporti

Joshua Kimmich e ka fituar çmimin për mbrojtësin më të mirë të sezonin 2019/2020 që u nda nga UEFA, në ceremoninë e zhvilluar në Gjenevë të Zvicrës.

Në konkurrim për çmimin e mbrojtësit më të mirë ishte treshja e Bayern Munichut: David Alaba, Alphonso Davies dhe Joshua Kimmich.

Kjo për faktin se bavarezët dominuan në secilën garë ku ishin pjesëmarrës në sezonin që lamë pas.

Bayerni e fitoi Bundesligan, DFB Pokal dhe Ligën e Kampionëve – tripletën e famshme, ashtu që edhe në aspektin individual, lojtarët duhet të vlerësoheshin.

Klubi gjerman e fitoi edhe Superkupën e Evropës dhe Superkupën e Gjermanisë në këtë fillim të sezonit të ri.

 

Shpërndaje në: