Agim Ademi për Periskopin: Do ta konsiderojmë idenë e Andin Lokajt për Superligën e Kosovës

Periskopi.com Sporti

Ligat evropiane do të mundohen të gjejnë zgjidhje alternative për t’i kompletuar kampionatet në afatin e përcaktuar nga UEFA.

Organizata më e madhe e futbollit në Kontinentin e Vjetër mori një vendim të befasishëm, duke i obliguar ligat evropiane që të mbyllin edicionin 2019/20 deri në fund të muajit të gjashtë të këtij viti, pa e llogaritur përshkallëzimin potencial të situatës me pandeminë koronavirus.

Derisa top kampionatet evropiane po mundohen të bëjnë zgjidhje kreative, një e tillë i është parashtruar edhe Federatës së Futbollit të Kosovës nga opinionisti i Periskopit, Andin Lokaj.

Për Redaksinë tonë, Lokaj ka dhënë një ide brilante për zhvillimin e ndeshjeve të mbetura përmes play-offit.

“Personalisht mendoj që play-off është e vetmja zgjidhje, dhe njerëzit mund të thonë qysh do të funksionojë kjo,” ka thënë Lokaj.

“Sa i përket Superligës tonë e vetmja zgjidhje do të ishte që prej vendit të parë deri te i katërti të zhvillojnë nga një ndeshje direkte, pra i pari me të katërtin dhe i dyti me të tretin në renditjen aktuale dhe prej vendit të pestë deri te i fundit pra i 12-ti me të njejtin sistem, i pesti me të 12-tin, i 6-ti me të 11-tin, i 7-ti me të 10-tin dhe i 8-ti me të 9-tin.

“Pra sa i përket luftës për titull do të kishim gjysmëfinalen, ndërsa për ekzistencë çerekfinalen.

“Ai që është më lart në tabelën e klasifikimit aktualisht duhet të ketë përparësinë e terrenit vendas në këtë fazë, ndërsa finalja do të zhvillohej në stadiumin ‘Fadil Vokrri.’

“Normalisht kjo që them ëahtë hipotetike, pra vetëm në rast se vazhdon kjo situatë. E sa i përket asaj se a do të zhvilloheshin këto ndeshje me apo pa shikues këtë do ta vendoste zhvillimi i situatës në vazhdim.”

Zgjidhje tejet praktike,apo jo?

Epo, duket se njejtë mendon edhe presidenti i Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi.

Periskopi e ka kontaktuar menjëherë atë për të marrë një përgjigje rreth alternativave që po i mendon FFK në lidhje me përfundimin e sezonit, si dhe për idenë e Lokajt.

Përgjigjet e tij ishin të prera dhe të qarta.

“Do të mendojme të futim ndeshje në mesjavë, nëse është e nevojshme të luhen nga dy ndeshje brenda javës,” është shprehur fillimisht Ademi.

“Por nëse situata me virus përshkallëzohet, atëherë do të kërkojmë nga UEFA që ta shtyejë afatin e përcaktuar për kompletimin e ligës.”

Mëtej, i pyetur rreth idesë së Lokajt që kampionati të kompletohet përmes play-offit, ai ka thënë:

“Po Andini është njohës i mirë i çështjeve të futbollit dhe sigurisht se do ta konsiderojmë idenë e tij nëse vjen puna deri aty.” /Periskopi.com/