Lajçaku pas takimit: Bislimi pritet të negociojë edhe me Petkoviçin për dinarin

Lajçaku pas takimit: Bislimi pritet të negociojë edhe me Petkoviçin për dinarin

Emisari Special i Bashkimit Evropian (BE) për dialogun midis Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, në një konferencë për shtyp të martën, pas takimit që zhvilloi me zëvendëskryeministrin kosovar, Besnik Bilsimi, njoftoi se do t’i ftojë Kosovën dhe Serbinë për një raund të ri të dialogut në nivel të kryenegociatorëve për çështjen e ndalimit të dinarit serb në territorin kosovar.

“Planifikoj që në ditët në vijim të organizoj një takim tjetër në nivel të kryenegociatorëve, andaj kjo është edhe arsyeja kryesore e vizitës në Prishtinë”, deklaroi emisari sllovak pas takimit që zhvilloi me shefin e ekipit negociator të palës kosovare, ku ndër të tjera u diskutua edhe për “hapat e radhës” drejt zbatimit të marrëveshjeve ekzistuese midis Kosovës dhe Serbisë.

“Takimi ishte konstruktiv, sikurse ishte në Bruksel. Kemi pasë disa pyetje për hapat që kanë tejkaluar kompetencat e delegacioneve në Bruksel. Kjo vizitë ishte pjesë e takimeve të rregullta që kemi pasë në takimet e shefave të delegacioneve të të dyja vendeve”, ka thënë Lajçak.

“Do t’i analizojmë përgjigjet për këtë çështje. Është një proces dhe duhet të jemi të sigurt që njerëzit të mos ndikohen negativisht nga vendimi për çështjen e valutës”.

Shpërndaje në: