Çitaku i bën thirrje Kurtit: Mos ndjellni frikë e panik, s’ka me pasë luftë në Kosovë

Periskopi.com Lajme

Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku ka reguar ndaj deklaratës së kryeministrit Kurti ku në një intervistë për gazetën italiane, La Repubblica, kryeministri Albin Kurti thotë se ekziston rreziku i një konflikti të ri mes Kosovës dhe Serbisë.

Çitaku përmes një postimi në Facebook ka bërë thirrje që të mos bëhet panik, sepse nuk do të ketë luftë në Kosovë, përcjell Periskopi.

Ajo tutje ka shkruar se NATO është garantues i sovranitetit të Kosovës dhe se sipas saj Serbia e di shumë mirë çka sjellë një konflikt i hapur me NATO-n.

“Ka pasë luftë në Kosovë para 23 vitesh. Disa prej nesh kemi qenë të rritur dhe kemi pasë mundësinë me luftu atëherë. Ndërkohë, Serbisë sot më së shumti i konvenon status quo, dhe mundësisht me folë për stikersa e barikada. Lufta konvencionale ka përfunduar. Tash betejat janë të një natyre tjetër”, ka shkruar tutje Çitaku.

Lexo edhe: Kurti, gazetës italiane: Serbët kanë dy muaj kohë që t’i ndërrojnë targat e Millosheviqit