EKSKLUZIVE/Thellohet rasti: 11 vjeçarja dyshohet se u abuzua seksualisht edhe nga 6 persona në qershor, policia nuk arrestoi askënd

EKSKLUZIVE/Thellohet rasti: 11 vjeçarja dyshohet se u abuzua seksualisht edhe nga 6 persona në qershor, policia nuk arrestoi askënd

Rasti i rëndë i 11 vjeçares që tronditi vendin tash e katër ditë, pasi pesë persona e dhunuan seksualisht për 7 orë rresht, ka alarmuar institucionet dhe gjithë popullatën. Ndonëse që të gjithë të dyshuarit janë arrestuar dhe gjenden në paraburgim, njëjtë nuk kishte ndodhur edhe para dy muajve. Periskopi ka mësuar prej burimeve të sigurta brenda policisë se viktima e njejtë ishte abuzuar seksualisht edhe në fund të qershorit të vitit 2022, madje dyshohet se nga gjashtë persona…

Rasti tragjik i 11 vjeçares (emër i njohur për redaksinë) nuk ka nisur  në natën e 27 gushtit, pra të shtunën e javës së kaluar. Siç mëson Periskopi, e dëmtuara ishte keqpërdorur seksualisht e kishte qenë viktimë e trafikimit  me qenie njerëzore, madje nga persona të ndryshëm të moshës madhore.

Periskopi ka parë raportin policor të rastit të mëhershëm në qershor, kur edhe 11 vjeçarja për herë të parë ishte bërë e njohur për policinë si viktimë. Në natën e 21 qershorit, viktima ishte takuar me një person të moshës madhore në një kafene të lagjes ku jeton në Prishtinë (lokacion i njohur për redaksinë) dhe nga aty kishin vazhduar në një motel në rrethinë. Sipas deklaratës së të miturës, detaje prej të cilës ka siguruar Periskopi, në motel kishte shkuar edhe një person tjetër. Pastaj, të dy e kishin dorëzuar tek persona tjerë. Pra në total, dyshohet se viktima është keqpërdorur seksualisht nga gjashtë persona të moshës madhore brenda natës. Abuzimi dyshohet të ketë ndodhur në lokacione si Prishtinë, Orlloviq e Fushë Kosovë.

Fillimisht, e dëmtuara ishte raportuar si e zhdukur nga familjarët e saj. Të nesërmen, krejt në orët e para të mëngjesit, viktima ishte lënë nga të dyshuarit në një rrugë jo shumë larg shtëpisë së saj në Prishtinë. Për rastësi, viktima kishte takuar një polic në rrugë dhe nga aty ishte marrë pastaj në stacion policor.

Lidhur me rastin, Periskopi mëson se nuk ishte arrestuar asnjë person, ndonëse njërin prej tyre e kishin identifikuar qysh në fillim. Madje, as dëshmitarët e rastit nuk ishin ftuar për intervistim.

Në raportin e rastit, thuhet se e dëmtuara ishte dërguar për ekzaminim mjeko-ligjor, e pastaj, në bashkëpunim me Qendrën për Punë Sociale, ishte  dërguar në strehimore. Megjithatë, Periskopi mëson se vullneti i prindërve por edhe i vajzës ishte që të kthehej në shtëpi. Rasti vlerësohet të jetë ende nën hetime.

Periskopi ka dërguar pyetje tek Policia e Kosovës për të konfirmuar rastin, për deri tani nuk kemi marrë ndonjë përgjigje zyrtare.

Kujtojmë që si të arrestuar për dhunimin e së shtunës janë Ekrem Rexhepi dhe katër të tjerë, ndaj të cilëve ka masë paraburgimi.

Ekrem Rexhepi, nuk është emër i panjohur për organet e rendit. Ai ka disa raste në procedurë gjyqësore për veprat penale ‘Dhunë në familje’, ‘Vjedhje’, ‘Vjedhje e rëndë’ dhe ‘Vjedhje e pyllit’, ndërsa ka të përfunduara gjithsej pesë raste, ku në dy prej tyre, u hodh poshtë aktakuza.

Gjajtë ditës së djeshme, është drejtori i Policisë së Kosovës, Samedin Mehmeti që dha dorëheqje, po ashtu edhe drejtori për Trajtimin e të Burgosurve dhe të Miturve, Ali Gashi.

Si shenjë revolte e thirrje ndaj institucioneve, sot u organizua një protestë e madhe në sheshin e Prishtinës, ku kishte edhe fytyra publike e shumë qytetarë./Kaltërina Misini – PERISKOPI/

Shënim: Me qëllim të ruajtjes së identitetit të viktimës, redaksia nuk ka publikuar asnjë inicial të viktimës apo detaje të lokacioneve ku dyshohet se janë frekuntuar nga viktima apo të dyshuarit 

 

 

Shpërndaje në: