Ish-kandidati për deputet nga VV-ja, e krahason Kurtin me Skënderbeun: Njëri e mbrojti civilizimin perëndimor nga ai otoman, tjetri po e mbron nga ai ruso-serb

Ish-kandidati për deputet nga VV-ja, e krahason Kurtin me Skënderbeun: Njëri e mbrojti civilizimin perëndimor nga ai otoman, tjetri po e mbron nga ai ruso-serb

Ish-kandidati për deputet nga Lëvizja Vetëvendosje, Edmond Pruthi ka bërë krahasim mes figurës së Gjergj Kastriotit dhe kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit.

Pruthi ka thënë se Gjergj Kastrioti e mbrojti civilizimin perëndimor nga okupimi otoman ndërsa sot Kurti, po e mbron atë nga “hordhitë ruso-serbe”.

“Rreth gjashtë shekuj mëparë Gjergj Kastrioti mbrojti civilizimin përendimor nga okupimi otoman. Sot, ne Kosovën e menaxhuar nga kryeministri Albin Kurti po mbrohet civilizimi përendimor nga hordhitë ruso-serbe.”, shkroi ai në Facebook.

Shpërndaje në: