Na shkruani [email protected]

Lajmërohet Hysamedin Feraj: Që nga shkurti, jam këshilltar i Kurtit

Lajmërohet Hysamedin Feraj: Që nga shkurti, jam këshilltar i Kurtit

Hysamedin Feraj ka  thënë se është këshilltar i Kryeministrit, Albin Kurti.

Feraj në një lidhje të drejtpërdrejt për Prime Time nga Tirana ka thënë se këtë pozitë e mbanë që nga muaji shkurt.

“Në VV nuk kam ndonjë pozicion, vazhdoj të jem anëtar në Këshillin Drejtues, por jo në kryesi. Ndërsa në Qeveri, që nga shkurti jam këshilltar dhe punoj në Sekretariatin për Marrëdhënie Ndërqeveritare”, ka thënë ai.

Feraj, i ka quajtur perverse pyetjet e kreut të AAK-së, Ramush Haradinaj në një intervistë të dhënë së fundmi, lidhur me vuajtjet e shqiptarëve në burgjet serbe.

Feraj tha  se deklarëtën e fundit ndaj Haradinajt, e bëri pikërisht për të sjell në pahë siç thotë ai “perversitetin e Haradinajt”.

“Ai ka dhënë shembuj njerëzish që janë vrarë. Dhe unë kam dhënë shembull se si vëllëzërit e Ramushit janë vrarë e ai jo. Unë i kam dhënë përgjigje Ramushit për pyetjen që ai është duke bërë. Haradinaj akuzon njerëzit pse janë gjallë, pse nuk kanë vdekur. Kjo është perverse. Unë e bëra këtë pyetje për të sjell në pahë perversitetin e Ramush Haradinajt. Të gjitha historitë unë i kam parasysh”, tha Feraj.

Ai ka pyetur nëse Haradinaj di se sa vuajtje ka përjetuar Kurti në burgjet e Sebrisë.

“Nëse Haradinaj e ka bërë atë pyetje dhe askush nuk është zemëruar sepse e bën Haradinaj, atëherë askush nuk është i legjitimuar që të kundërshtoj. A i di Haradinaj vuajtjet e Albin Kurtit nëpër burgje?“Skam asnjë dyshim për vrasjen e vëllëzërve të Ramushit. S’kam dyshime as për luftën e Ramushit, por kjo se legjitimon t’i akuzojë të tjerët pse janë gjallë”, shtoi më tej ai.

Vorbull reagimesh e në pjesën dërmuese, sharje por edhe përkrahje ndaj tij, ka nxitur një deklarim i Hysamedin Ferajt, anëtar i Lëvizjes Vetëvendosje dhe këshilltar i Kryeministrit Kurti për mbikëqyrjen e marrëveshjeve Kosovë-Shqipëri.

Feraj që është profesor dhe filozof, ka deklaruar se: “Opozita në Kosovë vazhdoi mbrojtjen e Serbisë si engjëlli i paqes në Ballkan, kundër  prishjes së imazhit të saj nga djalli Albin që po e paraqet si rrezik për paqen!”.

Por reagime më të mëdha, ka nxitur fjalia e tij e dytë e cila ngreh pikëpyetje se përse janë vrarë vëllëzërit e Ramush Haradinajt e jo vetë Harradinaj (Ramushi v.j).

Kjo deklaratë e tij ka irrituar jo pak komentuesit në llogarinë e tij në Fecebook.

“Ramushi vazhdoi të ankohet pse Serbia nuk e ka vrarë Albin Kurtin në burg, pa dhënë përgjigje pse nuk e ka vrarë Ramushin gjatë luftës, por vëllezërit e tij, dhe pse mbas lufte Vuçiqi e dërgoi natën e me urgjencë Listën Serbe që ta bëjë Ramushin kryeministër!”, shkroi ndër të tjer Ferzaj, duke folur në kontekst të grevës në arsim që vazhdon në Kosovë.

“ SBASHK-u vazhdon të na “afrojë” me SHBA-në duke e afruar emrin “sindikatë” me kuptimin që ka në Amerikë!”.

Sipas Ferajt, tani për tani: “lëvizja “sindikaliste” në Kosovë po kërkon dhe po merr mbështetje nga e ashtuquajtura “e djathtë” e Kosovës!”.

Një prej tyre që ka reaguar është edhe ish deputeti Daut Haradinaj, një nga vëllezërit e Ramush Haradinaj, i cili ka publikuar edhe një fotografi i shoqëruar nga ish-komandanti i Batalionit Gardist të Dukagjinit, Avdyl Mushkolaj e ku në prapavijë shihen të gdhendura figurat e vëllezërve të tij të vrarë, Shkëlzeni, Luani e Enveri.

“Të fala nga ne të gjallët!”, ka shkruar Daut Haradinaj.

Ramush Haradinaj në shumë deklarata kishte sqaruar edhe rrethanat e vrasjes së vëllezërve të tij gjatë periudhës së luftës.

Duhet të kujtojmë se z. Feraj është këshilltar i Kryeministrit Kurti për mbikëqyrjen e marrëveshjeve Kosovë-Shqipëri. /Periskopi/

Shpërndaje në:
TË NGJASHME
Pamje nga droni – Shikoni edhe njëherë kryeveprën e Messit

Argjentina është në epërsi prej një goli ndaj Holandës në takimin e çerekfinales në Kupën…

Mbyllet pjesa e parë, Argjentina në epërsi minimale ndaj Holandës

Para pak çastesh ka përfunduar pjesa e parë në ndeshjen çerekfinale mes Holandës dhe Argjentinës,…

Brazili mbetet pa trajner

Lajmi i fundit është që Tite është larguar nga detyra e trajnerit te Kombëtarja e…

Leo Messi i jashtëzakonshëm me asistimin e tij, Molina shënon për epërsinë e Argjentinës

Argjentina ka kaluar në avantazh ndaj Holandës. Molina ka realizuar në minutën e 35-të për…

Holandë – Argjentinë, publikohen formacionet zyrtare

Holanda dhe Argjentina synojnë që të sigurojnë sonte kalimin për në gjysmëfinale të Kupë së…

Kroacia në gjysmëfinale, e eliminon Brazilin pas penalltive

Kroacia e ka eliminuar Brazilin në çerekfinale të Kupës së Botës. Kroatët triumfuan pas ekzekutimit…

Ndeshje e çmendur: Kroacia barazon rezultatin ndaj Brazilit

Kroacia ka barazuar rezultatin ndaj Brazilit në kuadër të Kupës së Botës 2022, shkruan Periskopi.…

Nuk kishte ndodhur nga viti 2014, Brazili kërkon fatin e kualifikimit në vazhdime

Kanë përfunduar 90 minuta në ndeshjen mes Kroacisë dhe Brazilit. Nuk kishte fitues në kohën…