Vjosa Osmani numëron temat e diskutuara me Blinken: Folëm si të ngrisim numrin e njohjeve për Kosovën

Vjosa Osmani numëron temat e diskutuara me Blinken: Folëm si të ngrisim numrin e njohjeve për Kosovën

Presidentja Vjosa Osmani me atë arritur nga Amerika me kryeministrin Albin Kurti kanë dalë në konferencë për media, raporton Periskopi.

Ajo ka njoftuar për temat që kanë diskutuar me sekretarin Blinken.

‘’E para fuqizimi i pozicionit ndërkombëtar i Kosovës. Numri i njohjeve është për shkak të mbështetjes së SHBA. Kemi folur si të anëtarësohet Kosova në organizata dhe si të ngritet numri i njohjeve në botë. Blinken është shumë i inforumar se ku mund të punohet më shumë që Kosova tqë jetë storie suksesi.

Çështja e dytë, siguria. Të bëhen hapa drejt anëtarësimit në ANTO. Kemi treguar pse kjo është e rëndësishme për rajonin tonë. Kemi marrë përkrahjen e Blinken të vazhdojnë të punojnë me ne.

‘Si të rrisim bashkëpunimin mes FSK’së e ushtrisë amerikane. Kemi vazhuar me temën e reformave të brendshme, sundimin e ligjit  që përkrahen fuqishëm nga sekretari dhe administrata Biden. Pastaj tema e dialogut e përqëndruar në njohje. Kemi shprehur qëndrimet tona dhe informaur në detaje Blinken se kun qëndrojmë me disa marrëveshje. Kemi folur për energjinë. Është folur për zhvillimin ekonomik dhe në fund edhe për punën që Kosova po bën në samitin për demokraci.’’, tha ajo.

”Partneriteti ynë ka qenë dhe mbetet ekzistencial dhe kur kemi pran miq dhe  aleat si SHBA, të gjitha sfidat bëhen shumë më të lehta. Kemi marrë përkrahjen e tij për plotë për reformat dhe sundimin e ligjit. E kemi dëshmuar që Kosova është partner kredibil dhe serioz i SHBA’së’’. /PERISKOPI/

 

 

Shpërndaje në: